Jaka maść na trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego może opierać się na preparatach stosowanych zewnętrznie. Wśród nich są maści, kremy, lotiony, żele, preparaty stosowane punktowo i inne. W zależności od rodzaju cery, upodobań  osoby borykającej się z problemami i stopnia zaawansowania choroby, należy wybrać odpowiednią maść na trądzik różowaty. W preparatach dostępnych na rynku aptecznym znajdują się różne substancje czynne. Część z nich zawiera składniki aktywne działające złuszczająco, inne antybakteryjne.

Oddzielny rodzaj preparatów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego stanowią maści łagodzące, przyspieszające gojenie i „wyciszające” skórę chorego. W terapii nieocenione są również właściwości pielęgnacyjne kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania skóry i jej nawilżania. Należy zadbać o to by nie były dodatkowym czynnikiem drażniącym, ale by swoim łagodzącym działaniem wspomagały i przyspieszały proces leczenia choroby.

Jak wybrać maść na trądzik różowaty? 

Stojąc przed wyborem preparatu, który ma poprawić wygląd skóry osomaść na trądzik różowatyby chorej na trądzik różowaty należy zastanowić się jaki jest cel działania maści czy żelu, oraz jaki jest stan skóry pacjenta. Pomocą służy doświadczony dermatolog (czasem farmaceuta), który na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów, analizy jego ogólnego stanu zdrowia i np. informacji na temat ulubionych formulacji czy konsystencji, które nie są dla pacjenta do zaakceptowania pomoże wytypować najodpowiedniejszy preparat. Maść na trądzik różowaty może zawierać różne substancje czynne, zwykle są to: 

  • substancje złuszczające – wśród nich należy wymienić kwasy oraz nadtlenek benzoilu, powyższe preparaty redukują rumień i liczbę grudek oraz krostek na twarzy pacjenta. Powinny być stosowane regularnie, tak często jak zalecił lekarz. Zwykle podczas ich stosowania u pacjenta występuje delikatne złuszczanie naskórka, co może być widoczne np. pod makijażem, czy w ciągu dnia, kiedy skóra pod wpływem działania klimatyzacji czy temperatury wysycha. Aby zmniejszyć działania niepożądane tych preparatów i poprawić komfort ich stosowania dobierz delikatne preparaty myjące – emulsje, olejki, balsamy myjące itp. Niepieniąca się formuła nie podrażni dodatkowo skóry i odbuduje jej warstwę lipidową.
  • substancje wzmacniające i zmniejszające zaczerwienienie – mogą być to substancje aktywne wzmacniające naczynka krwionośne przebiegające bezpośrednio w skórze chorego np. witamina K.
  • siarka – podobnie jak kwasy i nadtlenek działa antybakteryjnie, regulująco i obsuszająco, przez co redukuje liczbę zmian chorobowych i ognisk zapalnych na powierzchni skóry choroego.
  • heparyna – zmniejsza widoczność naczynek, a w konsekwencji rumień widoczny na skórze twarzy osoby chorej.
  • witamina E – uelastycznia skórę i poprawia jej ogólny stan.

Dodatkowa pielęgnacja w trądziku różowatym

Bez względu jaki rodzaj leku czy kosmetyku wybierzesz nie zapominaj o profilaktyce i preparatach dodatkowych. Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym jest niezwykle wrażliwa. Należy ją łagodnie oczyszczać, nawilżać, chronić przed promieniami UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie istotna i nie należy o niej zapominać. Część leków stosowanych w leczeniu tej dolegliwości zwiększa bardzo wrażliwość skóry na słońce. W efekcie pacjentom grozi nie tylko poparzenie skóry ale również wykształcenie trwałych przebarwień i zmian kolorytu skóry. Wybieraj stabilne filtry przeciwsłoneczne, stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta, aplikując dokładnie taką ilość kremu jaka jest rekomendowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 71 = 81