Na powstawanie kamieni nerkowych wpływ ma wiele czynników. Nieco inne są przyczyny choroby w zależności od rodzaju kamicy. O ile na niektóre czynniki nie mamy wpływu, to jednak w dużym stopniu możemy zapobiec pojawieniu się kamieni nerkowych.
Genetyka i zła dieta – przyczyną kamicy nerkowej
Niewątpliwie, na to, czy pojawi się kamica nerkowa w dużej mierze wpływ mają geny. Osoby z obciążeniem genetycznym są bardziej narażone na to, że zachorują. Tym nie mniej, nie jest tak, że niektórzy bezwarunkowo na pewno zachorują. Kamienie nerkowe mogą się nie pojawić nawet u osób obciążonych genetycznie, jeśli wystarczająco o siebie dbają. Jeśli jednak chodzi o genetykę, wydaje się, że największy wpływ ma ona na pojawianie się kamicy cystynowej.
Jednakże, na pewno nie bez znaczenia jest to, co się je. Odpowiednia dieta może zapobiec pojawieniu się kamicy. Zła dieta może ponadto prowadzić do kamicy nawet u osób, które nie są na nią narażone ze względu obciążenia genetycznego. Zbyt duża ilość fosforanów w diecie może prowadzić do rozwinięcia się kamicy fosforanowej. Jeśli natomiast przesadza się ze szczawiem rozwija się kamica szczawianowa. Ażeby uniknąć natomiast kamicy moczanowej trzeba powstrzymywać się przed jedzeniem produktów, które mogą powodować podniesienie poziomu kwasu moczowego w organizmie.
Uważa się również, że kamienie nerkowe częściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Niewątpliwie, brak ruchu może powodować kamicę nerkową, a przynajmniej zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę.
Bezpośrednia przyczyna kamicy nerkowej
Bezpośrednią przyczyną powstawania kamieni nerkowych jest tworzenie się osadu w strukturze nerek. Skąd bierze się ten osad? Ażeby dokładnie to wyjaśnić trzeba najpierw wyjaśnić czym zajmują się nerki i jaka jest ich rola w naszym organizmie.
Niewątpliwie, w naszej krwi jest wiele substancji i związków, które są niepożądane. Muszą one być w jakiś sposób usunięte z organizmu, aby nie został on zatruty. Tym właśnie zajmują się nerki. Wytrącają one z krwi to co niepotrzebne i sprawiają, że zostaje to wydalone. Jednakże, przykładowo zła dieta może prowadzić do tego, ze toksyn w organizmie jest zbyt dużo, aby nerki mogły skutecznie je usunąć. W takim przypadku, toksyny te zaczynają tworzyć niewielkich rozmiarów kamienie nerkowe. Warto mieć na uwadze, że początkowo na prawdę kamienie te są bardzo niewielkie. Dopóki są małe, to zawsze po pewnym czasie samoistnie się rozpuszczają, tak więc nie sprawiają problemu, Z tego względu, nie jest wtedy jeszcze za późno, aby zmienić dietę, czy zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Problem bowiem pojawia się dopiero wtedy, gdy niewielki kamień wskutek przyłączania do siebie różnych innych toksyn rośnie.
Co po zachorowaniu?
Niestety, czasem nie da się uniknąć kamieni nerkowych i trzeba podjąć leczenie. Tym nie mniej, dopóki kamica nerkowa nie jest uciążliwa, być może wystarczy leczenie ziołami i drastyczna zmiana diety. Tym nie mniej, o tym czy leczenie jest konieczne powinien zadecydować lekarz. Jeśli bowiem kamica nerkowa jest już zaawansowana, zwlekając z leczeniem możemy bardzo sobie zaszkodzić .Warto zauważyć, że czasem choroba przez długi czas nie daje wyraźnych objawów. Nie oznacza to jednak, że nie jest już zaawansowana. Dlatego też, nie możemy sami decydować o tym, czy trzeba się leczyć. Powinien zrobić to lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Jeśli jednak leczenie jest konieczne, prawdopodobnie na początku dostaniemy lekarstwa mające rozpuścić kamienie nerkowe. Jeśli nie podziałają zostaniemy skierowani na zabieg.
Pijąc jak najwięcej zwykłej wody można pozbyć się z organizmu wszystkich syfów, które usuwają nerki. To tak jak ze sprzętami łazienkowymi, sorry za porównanie! Ale jak często woda spływa, to się kamień nie osadzi, a jak rzadko i powolnym strumieniem, to norma, że pojawia się kamień w nerkach, a to właśnie jest kamica nerkowa.