Objawy kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to dosyć specyficzne schorzenie. Polega ono na powstawaniu kamieni, które są wynikiem zbyt dużego nagromadzenia niektórych substancji chemicznych w moczu. Niestety pierwsze objawy tej choroby, pojawiają się dopiero po kilku latach od momentu jej powstania. jest to spowodowane głównie przez stopniowe ich powiększanie się, które w efekcie doprowadza do powstawania ran we wnętrzu układu moczowego.

Objawy kamicy nerkowej

Istnieje kilka specyficznych objawów kamicy nerkowej. Niemniej nie muszą one być wyłącznym objawem tej choroby. Dlatego w przypadku ich pojawienia się, warto wybrać się od razu do lekarza, by ten zdiagnozował problem.

1. Silne bóle w okolicy lędźwiowej i w podbrzuszu – kamienie nerkowe po pewnym czasie zaczynają zalegać w obrębie wnętrza nerek. Dlatego też ich stopniowe narastanie, doprowadza po pewnym czasie do potęgowania wspomnianego bólu. Zwykle zaczyna się on pojawiać w podbrzuszu. Silne bóle lędźwiowe występują dopiero wtedy, gdy kamienie zaczynają coraz bardziej przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu nerek.

2. Krwiomocz – kolejnym objawem, który jeśli chodzi o czas wystąpienia poprzedza powyższe bóle, jest oczywiście krwiomocz, czyli wystąpienie w moczu na początku niewielkiej a potem znacznie większej ilości krwi. Krwiomocz powstaje na wskutek zranienia wewnętrznych ścian moczowodów i tym samym – wystąpienia w ich obrębie znacznego krwotoku.

3. Gorączka i stany zapalne – zranienie wewnętrznych ścian moczowodów, może w dłuższej perspektywie doprowadzić do powstania stanu zakaźnego i zapalnego, który skutkować będzie wysoką temperaturą ciała.

4. Nudności, krwiomocz i wymioty to kolejne (tym razem połączone ze sobą), objawy tak zwanej kolki nerkowej. Zwiastuje ona powstanie silnej kamicy. Bardzo często następuje ona posilnym wysiłku fizycznym, bądź też po gwałtownej zmianie pozycji ciała. Jeśli więc przez dłuższy czas prowadziliśmy samochód i nagle wstaliśmy (co rzecz jasna łączyło się ze sporym bólem), może to oznaczać powstanie silnej kamicy nerkowej.

Co ciekawe, kamica nerkowa aż czterokrotnie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. U tych drugich, kamica występuje zwłaszcza wtedy, gdy są one w ciąży. Jest to spowodowane przez znacznie większą ilość bakterii w moczu ciężarnej. Bakterie te alkalizują mocz, co w dłuższej perspektywie doprowadza do zwiększenia prawdopodobieństwa zapadnięcia na kamicę nerkową (spadku wchłaniania substancji odpowiedzialnych za powstanie kamieni). W przypadku mężczyzn, kamica moczowa atakuje najczęściej pomiędzy 30 – tym a 50 – tym rokiem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

49 + = 59