Przyczyny krwii w moczu

Krwiomocz to symptom chorobowy, który najczęściej ma swoje podłoże w schorzeniach układu moczowego. Polega on na tym, że w osadzie moczu możemy zauważać czerwone krwinki. Mocz może przybrać Rożne barwy- najczęściej jest on czerwony. Krew może pochodzić z nerek, cewki moczowej lub innej części układu moczowego. Nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ może to być objaw poważnej choroby.

Dwa typy krwi w moczu:

Krwiomocz makroskopowy jest bardzo łatwy do zdiagnozowania, ponieważ mocz ma kolor czerwonobrunatny oraz jest mętny. Mogą się również wystąpić skrzepy, które spowodują ból podczas wydalania moczu.

Krwiomocz mikroskopowy jak sama nazwa wskazuje można wykryć dopiero podczas badania mikroskopem w laboratorium.

Co należy zrobić jeśli wystąpi krwiomocz?

Jeżeli wystąpi krew w moczu należy niezwłocznie udać się do lekarza. Skieruje nas on nas na badanie analityczne moczu i osadu. Jeżeli badania wykażą leukocyty oraz bakterie to może to być zakażenie. Natomiast jeśli w badaniu wyjdą tylko bakterie wtedy wystarczy tylko antybiotyk. Należy zachować spokój i u lekarza podać wszelkie występujące objawy takie jak np. gorączka, ciśnienie.

Na jakie choroby może wskazywać krew w moczu i jakie badania należy przeprowadzić:

1 Kamica nerkowa charakteryzuje się niezwykle silnym, nagłym bólem lędźwi lub brzucha, któremu zazwyczaj towarzyszą wymioty. Krew w moczu pojawia się, ponieważ kamień ma ostre krawędzie, którymi rani układ moczowy. Gdy kamień zablokuje ujście odpływu moczu, przez co może wystąpić bezmocz oraz niewydolność nerek. Na kamice nerkową zapadają najczęściej mężczyźni, dlatego powinni się oni częściej badać. W badaniach stosuje się USG lub też tomografię komputerową jamy brzusznej.

2. Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się częstszym oddawaniem moczu, któremu może towarzyszyć ból lub pieczenie. Występuje także wysoka temperatura oraz ból w dolnych partiach pleców.
Mocz ma kolor ciemny oraz zawiera spore ilości krwi.

3. Zakażenie układu moczowego – podczas oddawania moczu pojawia się ból oraz parcie na pęcherz. Występuje także nietrzymanie moczu oraz wysoka temperatura. Należy wykonać podstawowe badania moczu oraz posiewu.

4. Torbiele na nerkach – występuje ból brzucha i lędźwi oraz niezwykle wysokim ciśnienie. Należy wykonać USG a także tomografii komputerowej brzucha bez kontrastu. Ślad krwi w moczu spowodowany jest uszkodzeniem układu moczowego, infekcjami bakteryjnymi bądź grzybiczymi.

5. Kłębuszkowe zapalenie nerek występuje pod wieloma postaciami (typu Iga, ogniskowe oraz segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych, choroba Bergera zwyrodnieniowe zmiany kłębuszków nerkowych, błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek). Charakteryzuje się zmianą barwy moczu na ciemny kolor, wysokim nadciśnieniem.

6. Zawał nerki charakteryzuje się dużym bólem w okolicach lędźwiowych. Mogą również wystąpić nudności, gorączka a nawet wymioty poza krwiomoczem może się pojawić białkomocz. Krwiomocz może wskazywać także na inne zmiany powstałe w naczyniach nerkowych np. tętniak tętnicy nerkowej czy zakrzepica żył.

7. Choroba nowotworowa układu moczowego charakteryzuje się powiększeniem obwodu brzucha, dużym ciśnieniem tętniczym, gorączką, wymiotami oraz ciągle nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Terapia dobierana jest indywidualnie, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza. Krew w moczu u mężczyzny może wskazywać także na raka prostaty.

Podsumowując, jeśli zauważymy krew w moczu nie panikujmy. Lepiej od razu wybierzmy się do lekarza, który zdiagnozuje genezę problemu.

2 replies on “Przyczyny krwii w moczu”

  1. Piątek pisze:

    Krew pojawiająca się w moczu powinna w każdym przypadku powodować to, że każdy kto ma takie objawy zgłasza się od razu do urologa, ale mężczyźni mają przed tym jakiś wewnętrzny opór. Wydaje im się, że to jakiś dyshonor czy coś, a to przecież lekarz jak każdy inny.

  2. Sylwia pisze:

    Mężczyźni nie są akurat w tym odosobnieni, bo kobiety też krew w moczu traktują jak coś niby normalnego, a zgodzimy się przecież, że poza miesiączką nie jest to normalne, że w moczu pojawia się krew. Z tym także trzeba się zgłosić do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − 69 =