Leczenie kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to schorzenie, które jest co prawda stosunkowo łatwe w leczeniu, ale za to – bardzo trudne w diagnozowaniu. Dlatego też badanie na obecność tychże kamieni, powinno odbywać się w miarę regularnie. Im mniejszy kamień, tym prostsze będzie jego usunięcie z naszego organizmu.


Jak usunąć kamienie nerkowe?

Medycyna zna kilka sposobów walki z kamicą nerkową. Oto niektóre z nich:

1. Litotrypsja przezustrojowa – metoda ta polega na usuwaniu i rozdrabnianiu kamieni nerkowych za pomocą tak zwanej fali uderzeniowej. Przez falę uderzeniową rozumiemy zwykle fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości. Dlatego też metoda ta jest najmniej inwazyjna a co za tym idzie – nie wymaga wykonywania jakichkolwiek nacięć w skórze pacjenta. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku mniejszych kamieni.

2. Nefrolitotrypsja przezskórna – metoda ta polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta nefroskopu, za pomocą którego można łatwo zobaczyć sam kamień i sprawdzić jego dokładne położenie. Następnym krokiem lekarza będzie usunięcie wspomnianych złogów, bądź też ich rozdrobnienie a następnie usunięcie. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu.

3. Ureterorenoskopia – podobnie jak w przypadku powyższej metody, również i ta wymaga znieczulenia. Sposób ten polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnego, giętkiego wziernika, który dociera aż do moczowodu. Następnie po zdiagnozowaniu wielkości i położenia kamienia, usuwa się go za pomocą odpowiednich narzędzi. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku większych, jak też mniejszych kamieni nerkowych.

Jak leczyć kamicę?

Kamica nerkowa nie musi być leczona wyłącznie w ten sposób. Jeśli na przykład badania wykażą, że istnieje wielkie prawdopodobieństwo jej powstania, można zastosować kurację polegającą na podaniu różnych związków chemicznych, które ze wspomnianymi kamieniami (np cysteinowymi), tworzą rozpuszczalną mieszaninę.

Kamica moczowa może być również leczona za pomocą odpowiedniej diety. Zwykle są to diety zakwaszające organizm. W środowisku kwaśnym złogi (głównie fosforany), zaczynają się rozpuszczać. Z kolei w przypadku kamicy szczawianowej, doskonale sprawdza się większa ilość wody i oczywiście stosowanie leków, które zatrzymują w organizmie wapń.

Najłatwiej można wyleczyć kamicę moczanową. Wystarczy stosowanie odpowiednich leków, które rozpuszczają kamienie. Dodatkowo należy oprzeć się na odpowiedniej diecie, zawierającej dużo potraw mlecznych a także warzywa i owoce. W kamicy moczanowej zależy nam bowiem na jak najefektywniejszym zmniejszeniu zakwaszenia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 20 = 30