Krew w moczu – krwiomocz

Pojawienie się krwi w moczu jest objawem wielu różnych chorób. Trudno jednoznacznie określić, która z nich jest powodem powstania wyżej wymienionego zaburzenia. Dlatego w dalszym leczeniu, tak istotne jest zweryfikowanie szeregu innych zjawisk i czynników, które są odpowiedzialne za powstanie danego schorzenia.

Nie panikujmy!

Pojawienie się krwisto zabarwionego moczu, wcale nie musi oznaczać, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Mocz zabarwiony na czerwono, może po prostu oznaczać zmiany zachodzące w organizmie, powstające na wskutek np ciężkiej diety. Innymi przyczynami, odpowiedzialnymi za powstanie czerwono zabarwionego moczu są:

  1. Spożywanie dużej ilości buraków i rabarbaru – zawierają mnóstwo barwników, które odkładają się wraz z moczem.
  2. Leczenie niektórymi lekami, takimi jak (np. metyldopy, fenacetyny, fenotiazyny, fenoloftaleiny i fenazopirydyny).
  3. Obecność różnych pasożytów w układzie moczowym, takich jak na przykład Schistosoma haematobium.

Czego objawem jest mocz z krwią? Objawy krwiomoczu

Jeśli jednak objawy są znacznie poważniejsze a mocz z krwią (a nie zabarwiony na czerwono) faktycznie się pojawia, może być to spowodowane przez kilka schorzeń:

1. Zapalenie pęcherza moczowego – badania i diagnostyka moczu z krwią zazwyczaj wiążą się ze zmianami zapalnymi w obrębie pęcherza moczowego. Stan ten wiąże się dodatkowo z tępym bólem w podbrzuszu, oddawaniem moczu w małych porcjach a nawet ciągłym parciem na mocz. Objawom często towarzyszy ból pleców i gorączka. W przypadku tej choroby, mocz jest ciemny i zawiera śladowe ilości krwi.

2. Zakażenie układu moczowego – tutaj objawy są bardzo podobne jak w przypadku powyższym. Obejmują one silne parcie na mocz, brak kontroli jego utrzymania a także gorączka. W takiej sytuacji, zaleca się ogólne badanie moczu. Przyda się również wykonanie specjalistycznego posiewu.

3. Kamica nerkowa – jak sama nazwa wskazuje, stan ten jest spowodowany przez powstawanie kamieni w obrębie nerek, które charakteryzują się ostrymi krawędziami. Przesuwanie się ich potęguje krwawienie. O powstaniu kamicy nerkowej świadczyć będzie nie tylko sam mocz z krwią, ale przede wszystkim ból w okolicy lędźwiowej i wymioty.

4. Torbielowatość nerek – stan ten powstaje na wskutek pojawienia się nadciśnienia tętniczego, połączonego z bólem brzucha i okolicy lędźwiowej.

5. Choroby nerek – które najczęściej objawiają się następującymi schorzeniami:

  • ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek typu IgA,
  • ogniskowe segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych,
  • błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek.
  • zwyrodnieniowe zmiany kłębuszków nerkowych,
  • choroba Bergera.

6. Choroby onkologiczne – badania i diagnostyka moczu krwią wykazują, że za powstanie tego schorzenia mogą być odpowiedzialne również zmiany nowotworowe. Dotyczy to zwłaszcza nowotworów układu moczowego i rozrodczego. Jest to spowodowane najprawdopodobniej przez guzy nowotworowe, które powstają w obrębie pęcherza moczowego, moczowodu, gruczołu krokowego lub cewki moczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 − 77 =