Kamica nerkowa może zostać uznana za schorzenie przewlekłe, które niejednokrotnie przebiega bezobjawowo. Wykrycie tej dolegliwości staje się możliwe w badaniach laboratoryjnych moczu lub po wystąpieniu symptomów, świadczących o nieprawidłowościach w obrębie dróg moczowych. Warto zastanowić się, skąd bierze się kamica nerkowa oraz jak ją rozpoznać i czym właściwie są kamienie nerkowe.
Symptomy kamicy nerkowej – rozpoznanie tworzenia się złogów
W przebiegu omawianego schorzenia w drogach moczowych tworzą się złogi, które często przybierają postać kamieni. Blokują one odpływ moczu z nerek i nieraz przemieszczają się, wywołując ból. Kolka nerkowa stanowi główny powód zgłaszania się pacjentów do specjalisty – ostry, nagły i skurczowy ból jest bowiem wyjątkowo intensywny, stąd konieczność pomocy lekarskiej i podjęcia działań zmierzających do wyleczenia.
Ból umiejscowiony jest zazwyczaj w okolicach lędźwiowych i może promieniować w kierunku nerek i dolnej części brzucha. Jego powodem okazuje się zablokowanie moczu w nerkach, jak również transportowanie kamieni nerkowych w drogach moczowych.
Jak i dlaczego tworzą się kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe to złogi, które powstają z osadu, wytrącającego się z moczu. Przyczyną takiego zjawiska staje się zbyt duże stężenie w moczu określonego składnika mineralnego lub organicznego. Z uwagi na jego wysoką zawartość, zdolność organizmu do wchłonięcia zostaje ograniczona, stąd rezultat krystalizacji drobinek, które zlepiając się ze sobą tworzą kamienie nerkowe. Można wobec tego uznać, że kamienie nerkowe budowane są przez substancje zawarte w moczu chorego.
Powstawanie kamieni wynika z obecności zbyt wysokiego stężenia określonych związków w moczu. Skąd jednak bierze się ich duża zawartość? Otóż fundamentalnym źródłem okazuje się być dieta, która powinna być zbilansowana, jak również odpowiednia podaż płynów. Jeśli człowiek nie wypija ich znormalizowanej ilości, wtedy mocz zostaje zagęszczony i zwiększa się jego tendencja do wytrącania kryształków.
Jak pozbyć się kamieni nerkowych?
Sposób leczenia kamicy nerkowej uzależniony jest od lokalizacji złogów, ich wielkości oraz charakteru. W związku z tym nie sposób podać jednej, określonej drogi działania terapeutycznego. Kamienie nerkowe mogą być usuwane przy użyciu środków farmakologicznych, które wspomagają produkcję moczu i ułatwiają jego wydalanie, wpływając na bieżące oczyszczanie się nerek i dróg moczowych.
Jeśli kamienie są duże, wtedy pojawia się konieczność ich usunięcia podczas zabiegu – lekarz urolog przy użyciu odpowiednich akcesoriów rozkrusza kamienie, a następnie są one usuwane lub samoistnie wydalane przez pacjenta. Warto zaznaczyć, że w procesie leczenia duże znaczenie ma profilaktyka, opierająca się na podaży płynów i mieszanek ziołowych, jak również spożywaniu wód mineralnych o działaniu moczopędnym.
Na zakończenie można uznać, że kamienie nerkowe tworzące się w drogach moczowych mogą w znaczny sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pojawienie się nagłego i ostrego bólu z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem, stąd warto zapobiegać odkładaniu się złogów i dbać o swoje drogi moczowe. Zniweluje to ryzyko powstawania kamieni i schorzenia, jakim jest kamica nerkowa.
Ból w nerkach rzadko ktoś postronny może rozpoznać. Mam na myśli człowieka, który sam nie jest lekarzem, bo nawet jak ktoś wie gdzie dokładnie są nerki, to i tak ten ból nie jest taki punktowy i w sumie bardzo łatwo go pomylić z wieloma innymi schorzeniami czy dolegliwościami.