Usuwanie kamieni nerkowych

Wyeliminowanie kamieni nerkowych to proces stosunkowo krótkotrwały. Rozbicie ich za pomocą fali uderzeniowej bądź oddziaływania mechanicznego specjalnymi narzędziami trwa maksymalnie kilka godzin. Jednak ich usuwanie z organizmu – o wiele dłużej.


Jak usunąć kamień nerkowy z organizmu?

Kamienie nerkowe można stosunkowo łatwo rozbić. Pamiętajmy jednak, że proces ten jest tylko rozbiciem ich na znacznie mniejsze kawałki. Ich pozostałości nadal pozostaną w naszym organizmie albo w postaci małych grudek, albo też piasku.

Jedynym sposobem na to, by pozbyć się kamieni (poza metodą bezpośredniego usunięcia ich w trakcie operacji), jest metoda naturalna. Polega ona na usuwaniu drogą naturalną (moczową), kamienia z wnętrza naszych nerek. Proces ten zwykle trwa od kilku godzin (w bardzo rzadkich przypadkach), do nawet kilkunastu tygodni. Zawsze jest on bolesny i męczący dla pacjenta.

Czym się wspomagać?

Na rynku istnieje sporo specyfików, którymi pacjenci mogą wspomagać się podczas usuwania kamienia. Najpopularniejsze z nich to oczywiście silne środki przeciwbólowe i oczywiście przeciwzapalne. Usuwany z moczowodów kamień będzie powodował powstanie różnych, mniejszych lub większych podrażnień, których skutki są przez wspomniane leki minimalizowane.

Oczywiście do kuracji farmakologicznej, można dołączyć kurację naturalną. Istnieje sporo ziół, które mają charakter stricte moczopędny i przeciwzapalny. Co więcej – mogą one minimalizować ból. Należą do nich przede wszystkim: mniszek pospolity, brzoza biała i pokrzywa.

Kamica moczowa chorobą przewlekłą?

Gdzieniegdzie można przeczytać, że kamica moczowa jest chorobą, która z biegiem czasu ustępuje. Wystarczy tylko usunąć kamienie i po sprawie. Niestety, w praktyce sprawa wygląda o wiele gorzej. Kamienie nerkowe nie pojawiają się tylko raz. Ich narastanie jest związane z określoną kondycją organizmu, który niestety jest poważnie chory. Problemy z układem moczowym, nadmiar fosforanów, wapnia itd to czynniki, które nigdy już nie zostaną całkowicie wyeliminowane.

Owszem, kamicę moczową można częściowo redukować. Doskonale w tym miejscu sprawdza się dieta, która jest bardzo ważna w zapobieganiu nawrotom choroby. Każdy rodzaj kamicy wymaga stosowania zupełnie innej diety, bogatej w składniki redukujące wpływ kamieni na organizm człowieka. Dlatego też usuwanie kamieni nerkowych jest procesem ciągłym, który kosztem jakiegoś tam bólu i pewnych wyrzeczeń da się zaakceptować. Zachowanie odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia pozwala normalnie „współżyć’ z tą chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5