Czasami podczas wydalania moczu, pojawia się w nim charakterystyczny piasek. Dla wielu osób jest to objaw mało znaczący, głównie ze względu na to, że bardzo często nie wiąże się on z jakimś poważnym bólem. Jednak „piasek”, choć sam w sobie nie jest zbyt niebezpieczny dla naszego zdrowia, to jednak zwiastuje pojawienie się poważnych problemów.
Piasek w nerkach, czyli co?
Podczas swojej dobowej pracy, nerki dorosłego człowieka filtrują prawie 200 litrów różnych płynów. Wraz z nadmiarem wody, wydalamy w moczu różne szkodliwe substancje. Niestety często jest tak, że niektóre z nich występują w zbyt dużym stężeniu. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy wody (która w moczu pełni role rozpuszczalnika), jest w naszym moczu zbyt mało. Wtedy barwa moczu gwałtownie ciemniejsze, stając się silnie brązową.
Sytuacja ta jest bardzo często przyczyną powstawania tak zwanego piasku, czyli inaczej mówiąc niewielkich złogów, składających się z różnych szkodliwych substancji. W gruncie rzeczy, piasek w nerkach może w dalszej perspektywie doprowadzić do powstawania wielu innych, znacznie poważniejszych schorzeń.
Piasek w nerkach i co dalej?
Gdy pojawią się pierwsze objawy piasku w nerkach, jest to sygnał ostrzegawczy. Jeśli nasze nerki nie do końca funkcjonują tak, jak powinny, może on zacząć odkładać się w postaci znacznie większych złogów. Łączące się ze sobą cząsteczki piasku, mogą (po znalezieniu odpowiedniego ośrodka), zmienić się w znacznie większe złogi, które nazywamy kamieniami nerkowymi bądź też kamicą nerkową.
Wspomniane złogi będą miały najczęściej zaostrzone kanty, co przedłoży się na ranienie wewnętrznych części moczowodu. Oczywiście powstawanie takich ran, będzie wiązało się z różnymi krwawieniami, które będą miały postać tak zwanego krwiomoczu.
Materiał, z którego zbudowany jest piasek nerkowy
Piasek w nerkach jest bardzo zróżnicowany pod względem składu chemicznego. W zasadzie może on mieć dokładnie taki sam skład, jak kamienie nerkowe. Wszak różnica pomiędzy nimi polega wyłącznie na rozmiarze drobin i ich szkodliwości dla organizmu.
Skład chemiczny wspomnianego piasku, jest w dużej mierze zależny od składu chemicznego naszego moczu. W wielu przypadkach, piasek ten jest więc zbiorem skrystalizowanych fosforanów. Z kolei w innych przypadkach ma on podłoże moczanowe a w jeszcze innych – wapniowe. W zależności od wspomnianego składu chemicznego, leczenie piasku na nerkach wygląda zupełnie inaczej. W przypadku niektórych drobin leczenie będzie polegać na możliwie jak największym zakwaszeniu organizmu. Z kolei w przypadku piasku o jeszcze innym składzie chemicznym, dieta będzie zupełnie odwrotna.
Rozpoznanie piasku w nerkach
Piasek w nerkach jest bardzo trudny w rozpoznaniu. Nie daje on żadnych objawów, dlatego też pacjenci stosunkowo późno zgłaszają fakt jego wystąpienia lekarzowi. Pierwszą osobą, która zauważa piasek w nerkach jest oczywiście sam pacjent, ponieważ to on pierwszy zauważa charakterystyczne, niewielkie drobinki znajdujące się we własnym moczu.
Gdy już pacjent podejmie się leczenia, wykrycie wspomnianego piasku również nie będzie zbyt proste. Dlaczego? Ponieważ niektóre drobinki nie cieniują zdjęć RTG. Dlatego pomocniczym badaniem jest zwykle badanie USG, które całkowicie diagnozuje chorobę.
Od razu badanie USG i będzie można ocenić czy rzeczywiście to piasek w nerkach czy jakieś inne schorzenia. Pamiętajcie, że to nie rentgen, USG można robić milion razy w roku i nie ma żadnych skutków ubocznych. Poza tym to ani nie boli, ani nie jest nieprzyjemne, więc dlaczego by zwlekać. Trzeba od razu się badać.
No ale przecież wystarczy tylko jedno badanie USG żeby przekonać się, że piasek w nerkach jest, albo go nie ma. Najczęściej to od razu jest w opisie i nawet lekarz nie musi się specjalnie wysilać, bo wszystko widać jak na dłoni.
To niestety prosta droga do kamicy, które jest okropnie bolesna i tego nikomu nie życzę. Jak pojawia się piasek w moczu, należy stosować mieszankę ziołową, która działa moczopędnie, bo ułatwia wydalanie moczu. Poza tym, ludzie za mało piją wody, więc warto przyjrzeć się czy pijemy dostatecznie dużo.