Zioła na kamicę nerkową

Kamica nerkowa stanowi schorzenie, w przebiegu którego z moczu wytrącane są substancje mineralne i organiczne, tworząc złogi oraz kamienie w drogach moczowych. Oddziaływanie lecznicze w omawianej dolegliwości polega więc na oczyszczaniu dróg moczowych z powstałych zastojów, ułatwiając bieżące usuwanie piasku nerkowego, co z kolei niweluje ryzyko kumulowania się osadu i pojawiania się silnych, napadowych dolegliwości bólowych. Okazuje się, że doskonałym środkiem wspomagającym leczenie kamicy nerkowej są zioła – ich zbawienny wpływ na zdrowie organizmu ludzkiego jest niezaprzeczalny, dlatego warto podjąć próbę uzupełnienia leczenia farmakologicznego naturalnymi środkami roślinnymi.

Jakie zioła na kamicę nerkową?

Zastosowanie ziół w przebiegu kamicy nerkowej okazuje się skuteczne oraz proste we wdrożeniu. Warto pamiętać, że kamica nerkowa może mieć różne podłoża, stąd w tym schorzeniu tworzą się kamienie o różnym charakterze. W zależności od typu kamieni nerkowych, specjaliści ziołolecznictwa proponują odmienne środki roślinne.

Z pewnością wydalanie kamieni ułatwiane jest poprzez przyjmowanie moczopędnych naparów ziołowych, które dodatkowo rozkurczają mięśnie dróg moczowych. Wśród nich wymienić można:

 • żurawinę
 • liść borówki brusznicy
 • liść brzozy
 • ziele krwawnika
 • pokrzywę w postaci liścia oraz korzenia
 • ziele rdestu ptasiego
 • korzeń oraz owoc pietruszki
 • mniszek lekarski
 • kłącze perzu
 • skrzyp polny

Większość z wyróżnionych roślinnych środków ziołowych wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu ułatwia systematyczne wydalanie organicznych i mineralnych złogów z dróg moczowych. Warto podkreślić konieczność konsultacji chęci przyjmowania naparów ziołowych ze specjalistą, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa dla zdrowia. Zioła bowiem powinny być tratowane jak naturalne lekarstwo którego zażywanie oraz dawkowanie musi posiadać realne podłoże.

Działanie ziół w kamicy nerkowej

Należy zaznaczyć, że nie istnieją zioła mogące rozpuścić obecne w drogach moczowych kamienie. Działanie środków roślinnych ma na celu głównie pobudzenie i zwiększenie ilości wydalanego moczu, jak również obniżenie ryzyka rozwoju infekcji poprzez odkażenie i antybakteryjne oddziaływanie na drogi moczowe. Z tego względu ziołolecznictwo stanowi w kamicy nerkowej terapię wspomagającą, dodatkowo wzmacniającą efekty leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.

Z pewnością ziołowe mieszanki obniżają częstotliwość i nasilenie napadowych objawów bólowych, jakimi jest kolka nerkowa, z uwagi na swoje rozkurczające właściwości. Można więc uznać, że zioła stanowią doskonały sposób na spotęgowanie rezultatów terapeutycznych, poprawiając jakość codziennego funkcjonowania pacjenta oraz jego samopoczucie i stan zdrowia. Niedopuszczalne staje się jednak zrezygnowanie z tradycyjnych form leczenia na rzecz terapii ziołami, gdyż efektywność środków roślinnych stosowanych samodzielnie może okazać się znikoma.

Wobec tego, dla zachowania bezpieczeństwa i pewności  skutecznej terapii, należy podlegać systematycznej kontroli specjalistycznej, jak również stosować przepisane przez lekarza środki. Ziołolecznictwo jako wspomagająca metoda z pewnością ułatwi proces leczenia.

3 replies on “Zioła na kamicę nerkową”

 1. nimfa pisze:

  Jak będziecie z głową stosować właściwe zioła na kamicę nerkową, a do tego dodacie najprostsze domowe sposoby na kamienie nerkowe, czyli po prostu picie codziennie dużych ilości wody, to okaże się, że kamica nerkowa jest nieodzownym elementem niewłaściwego podejścia do nawadniania. Po prostu trzeba dużo pić, a część ziół tu polecanych działa dwojako: zatrzymują wodę w organizmie, ale jednocześnie wzmagają pragnienie co sprzyja przepłukiwaniu nerek tak jak trzeba.

 2. dmi pisze:

  Pijcie duzo wody, ale bez przesady. Trafilam do szpitala 3 dni temu, z bardzo silna kolka nerkowa spowodowana piaskiem i zatrzymaniem moczu w prawej nerce. Faszerowali mnie am kroplowkami (6 l w ciagu 2 dob). Tylko obrzękow sie nabawilam… wypisalam sie dzisiaj na zadanie do domu, lecze sie Debelizyna, zurawina, skrzypem polnym, no spa i apapem extra i pomaga mi to bardziej niz te szpitalne chemikalia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 3 =