Dieta a piasek w nerkach

Stało się… Robiąc poranną toaletę zauważyłeś, że w Twoim moczu pojawiły się charakterystyczne drobinki. Jednocześnie coraz rzadziej męczy Cię pragnienie i… czujesz delikatny ból w okolicach podbrzusza. Co w takiej sytuacji robić? Czy jedyną opcją jest operacja? Na szczęście nie! Jeśli jest to początkowy objaw choroby, wystarczy wizyta u lekarza i kilka drobnych badań. Najprawdopodobniej w Twoich nerkach znajduje się piasek, który można usunąć również za pomocą diety.

Pozbądź się szczawianów

Jeśli w Twoim moczu pojawił się piasek, to nie łudź się masz również piasek w nerkach. Oznacza to, że musisz go koniecznie wypłukać ze swojego organizmu. Dlatego bardzo istotne jest to, by lekarz przepisał Ci leki moczopędne, które zwiększają produkcję moczu i tym samym umożliwiają lepsze i naturalne przeczyszczenie nerek.

Pierwszą rzeczą, której trzeba będzie pozbyć się ze swojej diety to oczywiście szczawiany. Najwięcej ich znajdziesz na przykład w rabarbarze, szczawiu i oczywiście w szpinaku. Pozbycie się tych substancji z Twojego organizmu sprawi, że proces oczyszczania moczu będzie przebiegał o wiele lepiej.

Dieta uboga w mięso i białko zwierzęce

Jeśli leczenie piasku na nerkach faktycznie jest dla Ciebie ważne, będziesz musiał (przynajmniej na jakiś czas), zrezygnować z ciężkich potraw mięsnych. Dopuszczalna, dobowa dawka mięsa to jedynie 150 gram.

Mięso jest bogate w białko zwierzęce. Dlatego też pomyśl o tym, by na jakiś czas praktycznie w całości odstawić je ze swojej diety. Ogranicz spożywanie głównie jajek – to one są odpowiedzialne w wielu przypadkach za powstawanie kamicy. Ciekawostką niech będzie fakt, że choroba ta nie pojawia się w ogóle u wegetarian, którzy przecież nie spożywają tak dużo białka zwierzęcego jak my.

Alkohol i inne używki

Pewnie słyszałeś już o tym, że jeśli pojawią się u Ciebie objawy piasku w nerkach, to koniecznie musisz wypić piwo. Nic z tego! Pod żadnym pozorem nie wolno Ci spożywać alkoholu i to nawet w małych ilościach. Alkohol (a także inne używki), są odpowiedzialne za częste powstawanie zatorów i złogów w obrębie nerek.

Skoro o używkach mowa, to koniecznie zrezygnuj z kawy. Powinieneś odstawić również mocną herbatę. Jednak bez obaw – słabe, ziołowe napary herbaciane możesz pić do woli. Nie są one niebezpieczne dla Twojego zdrowia jak chociażby mocna herbata. Wręcz przeciwnie – ziołowe napary są bardzo wskazane przy różnych chorobach nerek, zwłaszcza związanych z kamicą.

Coca – cola

Jeśli zastanawiasz się, czy w przypadku wystąpienia objawów piasku w nerkach warto pić coca – colę, odpowiedź jest prosta – zdecydowanie nie! Cola zawiera w sobie mnóstwo szczawianów, które mogłyby doprowadzić do sytuacji odwrotnej, czyli wzrostu ilości kamienia w nerkach. Zamiast tego smacznego, aczkolwiek bardzo szkodliwego napoju, warto napić się zwykłej, czystej wody i to w ilościach pomiędzy 4 a 5 litrów na dobę. Nie zapominaj również o tym, by napić się przed snem. Wtedy oczyszczanie Twoich nerek będzie postępowało jeszcze szybciej.

Podsumowując, przygotowanie diety pod walkę z piaskiem w moczu jest dosyć kosztowne i pełne wyrzeczeń. Należy jednak pamiętać, że być może w ten sposób chronimy nasze nerki przed usunięciem a nas samych przed śmiercią.

One reply

  1. alina pisze:

    Najgorsza było dla mnie ograniczenie mięsa i zrezygnowanie z kawy 🙂 ale wolę to niż późniejsze rodzenie kamienia. No i oczywiście ziołowa w paście doustnej, bo dzięki działaniu moczopędnemu przyspiesza usuwanie złogów piasku i są mniejsze szanse na odłożenie się kamienia. A dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − 32 =