Objawy HPV – Jak objawia się wirus HPV?

Nie każdy wie, że wirus HPV ma wiele odmian. Niektóre z nich nie są szczególnie niebezpieczne, inne natomiast mogą powodować nawet rozwój nowotworów. Warto więc wiedzieć jak objawia się wirus HPV, aby uniknąć poważnych konsekwencji zarażenia.

Odmiany niepowodujące raka

Niektóre odmiany HPV nie powodują nowotworów, tak więc przynajmniej teoretycznie są mniej groźne. Niemniej jednak, objawy wirusa HPV nawet w takich sytuacjach mogą powodować przykre konsekwencje i wywoływać duży dyskomfort. Przeważnie objawami są tak zwane kłykciny kończyste. Całe szczęście, bardzo łatwo je zauważyć, więc można podjąć szybką interwencję w przypadku zakażenia tego typu wirusem HPV.

Kłykciny kończyste są swoistymi zmianami skórnymi, które pojawiają się w okolicach narządów rozrodczych bądź odbytu. Są to wypryski w kolorze białym, które bardzo często się ze sobą łączą, tworząc jedną strukturę. Pacjenci oraz lekarze opisują je jako bardzo podobne do kalafiora. Tego typu objawy HPV są bez wątpienia bardzo nieestetyczne.

Niemniej jednak, nie tylko estetyka jest problemem w przypadku pojawienia się kłykcin kończystych. Zdarza się, że powodują one również dolegliwości bólowe. Najczęściej ból odczuwany jest podczas stosunków seksualnych. Jeśli kłykciny kończyste zlokalizowane są w okolicach cewki moczowej, mogą również mocno dawać o sobie znać podczas oddawania moczu. Czasami wręcz całkowicie uniemożliwiają wykonanie tej czynności.

Objawy wirusa HPV powodującego nowotwory

Najgroźniejsze dla człowieka są z pewnością wirusy HPV, które wywołują nowotwory. Co gorsza, ich obecność w organizmie często jest bardzo trudna do wykrycia bez przeprowadzenia specjalistycznych badań. Wynika to z faktu, że przeważnie tego typu wirus HPV nie daje po prostu żadnych objawów.  Czasami może być on niezauważalny przez tygodnie, miesiące lub nawet lata. Niemniej jednak, lekarze są zgodni co do tego, że nawet po upływie kilkunastu lat od zakażenia wirusem HPV może wystąpić choroba nowotworowa. Rzecz jasna, wirus HPV nie determinuje pojawienia się nowotworu, co oznacza, że nie zawsze jest on następstwem zakażenia. Niemniej jednak, prawdopodobieństwo jego wystąpienia u osób z wirusem jest wielce prawdopodobne.

Najczęściej dochodzi do nowotworu szyjki macicy. Niemnie jednak, wirus HPV często jest również odpowiedzialny za wystąpienie nowotworu sromu oraz pochwy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wirus HPV atakuje również mężczyzn. Również może powodować u nich nowotwory, przede wszystkim prostaty lub cewki moczowej, niemniej jednak zdarza się to relatywnie rzadko.

Jak dowiedzieć się o obecności wirusa HPV?

Jeśli objawy HPV nie są widoczne, można wykryć obecność wirusa poprzez wykonanie badania cytologicznego bądź molekularnego. Dobrze jest wykonywać je co jakiś czas, gdyż wykrycie jednej z najgroźniejszych odmian HPV pozwala pacjentowi na podjęcie odpowiednich działań często jeszcze przed pojawieniem się nowotworu. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o nowotwory, czas podjęcia leczenia przeważnie jest decydujący jeśli chodzi o jego ostateczną skuteczność.

Badanie na hpv do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =