Wazektomia – fakty dotyczące antykoncepcji dla mężczyzn

Kobieta może zajść w ciążę, jeśli plemniki mężczyzny połączą się z jedną z jej komórek jajowych. Antykoncepcja stara się to powstrzymać, utrzymując jajo i nasienie oddzielnie lub zatrzymując produkcję jaj. Jedną z metod antykoncepcji jest wazektomia (sterylizacja męska).

Podczas mniejszej operacji, nasieniowód, który przenosi plemniki z jądra mężczyzny do penisa, jest cięty, blokowany lub uszczelniany. Zapobiega to dostaniu się plemników do płynu nasiennego (nasienia), który podczas wytrysku wydostaje się penisa. W nasieniu nie będzie plemników, więc nie można zapłodnić kobiecego jaja.

Czytaj również na temat wazektomii w Gdańsku: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Na pierwszy rzut oka: fakty dotyczące wazektomii

  • W większości przypadków wazektomia jest skuteczniejsza niż 99%.
  • Sterylizacja męska jest uważana za trwałą a po jej zakończeniu nie trzeba już myśleć o antykoncepcji.
  • Należy stosować antykoncepcję, przez co najmniej osiem tygodni po operacji, ponieważ plemniki pozostają w rurkach prowadzących do penisa.
  • Po operacji wykonuje się do dwóch testów nasienia, aby upewnić się, że wszystkie plemniki zniknęły.
  • Moszna może być posiniaczona, opuchnięta lub bolesna – niektórzy mężczyźni mają ciągły ból w jądrach.
  • Podobnie jak w przypadku każdej operacji, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia.
  • Odwrócenie operacji nie jest łatwe i rzadko jest dostępne.
  • Wazektomia nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Korzystając z prezerwatywy, mężczyzna chroni siebie i swoją partnerkę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak działa wazektomia

Wazektomia polega na powstrzymaniu plemników przed dostaniem się do nasienia mężczyzny. Oznacza to, że gdy mężczyzna wytryskuje, nasienie nie ma plemników, a jajeczka kobiecego nie można zapłodnić. Wazektomia to szybka i stosunkowo bezbolesna procedura chirurgiczna. Rurki, które przenoszą plemniki (nasieniowód) z męskich jąder do prącia są cięte, blokowane lub uszczelniane ciepłem. W większości przypadków mężczyzna może wrócić do domu tego samego dnia

Większość wazektomii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że tylko moszna i jądra zostaną znieczulone, mężczyzna nie odczuwa bólu, choć może odczuwać pewien dyskomfort. Wazektomia nie ma wpływu na popęd seksualny ani zdolność cieszenia się seksem. Wciąż mężczyzna będzie mieć erekcje i wytrysk normalnie. Jedyna różnica polega na tym, że nasienie nie będzie zawierało plemników.

Typy wazektomii

Istnieją dwa rodzaje wazektomii. Tradycyjna technika, zwana konwencjonalną wazektomią, polega na wykonaniu dwóch małych nacięć w mosznie (woreczku otaczającym jądra) za pomocą skalpela (noża chirurgicznego). Drugi typ, nazywany wazektomią bez skalpela, jest obecnie powszechnie stosowaną techniką.

Konwencjonalna wazektomia

Podczas konwencjonalnej wazektomii skóra moszny jest znieczulona miejscowo. Lekarz robi dwa małe nacięcia o długości około 1cm po każdej stronie moszny. Nacięcia pozwalają chirurgowi na dostęp do rurek, które niosą plemniki z jąder. Te rurki są znane, jako „nasieniowód”. Każdą rurkę wycina się a końce nasieniowodu są następnie zamykane, poprzez ich wiązanie lub uszczelnianie za pomocą diatermii (instrumentu, który nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury). Nacięcia są szyte, zwykle za pomocą rozpuszczalnych szwów, które znikają naturalnie w ciągu około tygodnia.

Wazektomia bez skalpela

Wazektomia bez skalpela jest zwykle przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Podczas wazektomii bez skalpela lekarz wyczuwa nasieniowód pod skórą moszny, a następnie przytrzyma je za pomocą małego zacisku. Następnie używa się specjalnego instrumentu do wykonania małego otworu do nakłuwania w skórze moszny.

Do wykonania otworu używana jest niewielka para kleszczy, umożliwiająca chirurgowi dostęp do nasieniowodu bez konieczności cięcia skalpelem. Rury są następnie zamykane w taki sam sposób, jak w konwencjonalnej wazektomii, albo przez wiązanie albo uszczelnianie.
Podczas wazektomii bez skalpela wystąpi małe krwawienie i brak szwów. Uważa się, że zabieg jest mniej bolesny i mniej prawdopodobne, że spowoduje komplikacje niż konwencjonalna wazektomia.

Zanim mężczyzna zdecyduje się na wazektomię

Lekarz pyta o sytuację mężczyzny i udzieli informacji oraz porad przed zaakceptowaniem procedury. Mężczyzna powinien mieć wazektomię tylko wtedy, gdy ma pewność, że nie chce mieć żadnych lub więcej dzieci. Jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien rozważyć inną metodę antykoncepcji, do czasu aż będzie całkowicie pewny.

Nie powinien podejmować decyzji o wazektomii po kryzysie lub dużej zmianie w swoim życiu, na przykład, jeśli partnerka właśnie urodziła dziecko lub właśnie zakończyła się ciąża. Można mieć wazektomię w każdym wieku. Jednakże, jeśli mężczyzna ma mniej niż 30 lat, szczególnie, jeśli nie ma dzieci, lekarz może być niechętny do wykonania zabiegu.

One reply

  1. Łucja pisze:

    Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy mezczyzna decyduje sie na wazektomie a mianowicie chec uchronienia przyszlego potomstwa przed choroba dziedziczna. Moj maz wlasnie z takiego powodu wazektomii dokonal, ale mamy dwoje adoptowanych dzieci 🙂
    Nie wiedzialam, ze teraz jest tez metoda, ktora pozwala na wykonanie zabiegu bez skalpela. Mysle ze to moze zachecic wiecej ludzi do tego typu zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + = 5