Rozbijanie kamieni nerkowych to integralna część ich usuwania. Proces polega na zazwyczaj mechanicznym usunięciu kamieni w ten sposób, by można było je usunąć drogą naturalną. Czasami skutkiem takich działań jest powstanie charakterystycznego osadu a czasem – niewielkich drobinek.
Jak rozbić kamień?
Rozbijanie kamieni nerkowych można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich są metody inwazyjne, które polegają na operacyjnym (pod znieczuleniem) usunięciu kamieni. Druga metoda, polega na rozbijaniu kamieni za pomocą odpowiednio dobranych drgań. Jest to tak zwana metoda fali uderzeniowej, którą zresztą opiszemy w poniższym artykule.
EWSL – krótki wstęp
EWSL to metoda bezinwazyjnego rozbijania kamieni za pomocą odpowiednio przygotowanych drgań. Kamienie nerkowe są wrażliwe na niektóre drgania, przez co można je dosyć łatwo skruszyć. Początek stosowania tej metody szacuje się gdzieś na lata 80-te. Kamienie nerkowe rozbija się za pomocą urządzenia o nazwie litoryptor.
Jak działa to urządzenie?
Pacjent u którego stwierdzono kamicę moczową, jest zabierany na zabieg, podczas którego na samym początku jest badany za pomocą urządzeń RTG i USG. Celem wspomnianych badań jest dokładne zlokalizowanie kamienia a następnie – skierowanie w jego stronę wspomnianej fali uderzeniowej.
Cały zabieg odbywa się w pozycji leżącej. Liczba impulsów, które zostaną wysłane przez urządzenie, zależy od kilku czynników. Im kamień większy i twardszy, tym koniecznie będzie zastosowanie większej liczby impulsów o silniejszym natężeniu.
O czym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zabieg?
1. Zaawansowana kamica moczowa to schorzenie, które będzie stosunkowo trudno wyleczyć za pomocą tej metody. Dlaczego? Ponieważ w jej przypadku kamienie będą już stosunkowo duże, co znacznie zminimalizuje szansę rozbicia ich przez generowaną falę uderzeniową.
2. Kamienie nerkowe będzie bardzo trudno usunąć, jeśli cierpimy jednocześnie na otyłość (zwłaszcza dotyczy to otyłości brzusznej). Duże i grube warstwy elastycznego tłuszczu, bardzo skutecznie osłabią falę uderzeniową, której siła może być niewystarczająca do rozbicia kamienia nerkowego.
3. Cały proces zabiegowy trwa około godziny. Co ważne – po jego zakończeniu pacjent nie musi być hospitalizowany. Niestety proces usuwania resztek kamienia jest bardzo bolesny i zwykle trwa od kilku godzin, do nawet kilkunastu tygodni. Nie zapominajmy, że rozkruszone drobinki kamienia będą musiały opuścić wnętrze naszego ciała naturalną drogą, poprzez układ moczowy aż do cewki moczowej.