Jak się objawia zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest stanem zapalnym miąższu płucnego, które często powstaje na skutek powikłania choroby zakaźnej. Najczęściej przyczyną tej choroby są bakterie i wirusy. Leczenie dobierane jest do rodzaju zapalenia płuc, dlatego też tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna w przypadku osób w podeszłym wieku, a zapalenie płuc u noworodka wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? Jak wygląda kwestia leczenia zapalenia płuc?

Rodzaje i przyczyny zapalenia płuc

Wyróżnia się wiele czynników mających wpływ na powstawanie zapalenia płuc. Przyczyną tej choroby są w głównej mierze bakterie typu dwoinka zapalenia płuc. W przypadku wirusowego zapalenia płuc są to wirusy odry, różyczki, grypy czy adenowirusy. Nawet Candida Albicans może przyczynić się do grzybicznego zapalenia płuc. Za chorobę tę odpowiadają także pierwotniaki, riketsje czy mikoplazmy. Wyróżnia się zakażanie poszpitalne i szpitalne oraz podział anatomiczny zapalenia płuc (odoskrzelowe, śródmiąższowe i płatowe).

Najczęściej zapalenie płuc poprzedza zapalenie oskrzeli. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby osłabione i wyniszczone oraz te po operacjach. Okazuje się, że za chorobę tę mogą odpowiadać także pyłki kurzu i substancje trujące typu chlor, dym papierosowy czy iperyt. Najczęściej spotyka się przypadki zakażenia o podłożu bakteryjnym, ale zdarza się także zapalenie płuc odoskrzelowe w wyniku długotrwałego przekrwienia płuc u osób z zaburzeniami krążenia.

Czytaj więcej na portalu: http://zapaleniepluc.net.pl

Czynnikami ryzyka zapalenia płuc są podeszły wiek, nieprawidłowo działający system immunologiczny, leczenie immunosupresyjne, palenie papierosów, chroniczne zmęczenie i niedosypianie, niewłaściwe odżywianie się, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność serca.

Objawy zapalenia płuc

Charakterystycznymi objawami zapalenia płuc są kaszel i gorączka oraz ból w klatce piersiowej, co przez wiele osób bywa mylone z symptomami grypy czy przeziębienia. Klasyczne zapalenie płuc pojawia się nagle i bardzo szybko się rozwija. Inaczej jest jednak w przypadku atypowego zapalenia płuc, gdzie objawy pojawiają się bardzo powoli, a należą do nich osłabienie organizmu, nudności, meczący i suchy kaszel, ból głowy i gardła, bóle mięśniowe, wymioty i biegunka. W przypadku dzieci często zapalenie płuc rozwija się prawie bezobjawowo, ale zaniepokoić powinno nas gorsze samopoczucie dziecka i duszności.

Leczenie zapalenia płuc

W leczeniu zapalenia płuc sięga się po leki typu sulfonamidy, antybiotyki, leki o działaniu wykrztuśnym i leki nasercowe, a w poważniejszych przypadkach stosuje się także tlenoterapię. Bardzo ważne jest, aby nawadniać organizm, dużo wypoczywać, spożywać lekkostrawne i pełnowartościowe pokarmy, przyjmować soki warzywne i owocowe zawierające witaminy i sole mineralne. Jako, że zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, to należy bacznie je obserwować. Czasami konieczne jest leczenie szpitalne. W łagodniejszym przebiegu choroby stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i przeciwwirusowe czy też antybiotykoterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 2