Kolka nerkowa stanowi podstawowy objaw dolegliwości, jaką jest kamica nerkowa. Wydaje się wyjątkowo specyficznym i charakterystycznym symptomem, wywołującym dokuczliwy i silny ból, skłaniający pacjenta do poddania się konsultacji lekarskiej. Intensywność, siła oraz natężenie bólu uzależnione jest od wielkości i umiejscowienia kamieni oraz złogów w drogach moczowych. Poniżej przedstawiono kilka podstawowych informacji odnoszących się do kolki, towarzyszącej kamicy nerkowej.
Jak rozpoznać kolkę nerkową? – Objawy Kolki Nerkowej
Wobec intensywności oraz specyfiki wspomnianej dolegliwości wydaje się, że nie sposób pomylić ją z innym zaburzeniem. Bóle, opisywane przez kobiety jako znacznie silniejsze niż porodowe okazują się obezwładniać chorego, wywołując dodatkowo nudności oraz wymioty. Kolka nerkowa musi zostać uśmierzona środkami farmakologicznymi, które złagodzą jej przebieg i ułatwią pacjentowi codzienne funkcjonowanie w nagłym ataku.
Uporczywa potrzeba oddania moczu, jak również uczucie bezustannie pełnego pęcherza oraz pieczenie podczas korzystania z toalety to jedne z najbardziej charakterystycznych symptomów towarzyszących kolce nerkowej. Ponadto w moczu może pojawić się krew, a pacjent może gorączkować. W podobnym wypadku niezbędna staje się pilna interwencja lekarska, z uwagi na spore ryzyko powstania zakażenia bakteryjnego.
Skąd się bierze kolka nerkowa?
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się bólu okazuje się zablokowanie odpływu moczu z nerek, który zaczyna silnie napierać na narządy moczowe. Dodatkowo może okazać się, że kamienie nerkowe zaczynają przemieszczać się, co również wywołuje silny, napadowy ból, któremu towarzyszą wspomniane powyżej, dodatkowe objawy.
Jak poradzić sobie z kolką nerkową?
Można uznać, że wobec kolki nerkowej niezbędne stają się środki domowe, które przyniosą ulgę przed pojawieniem się lekarza. Wśród nich z pewnością można wymienić leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, jak również ciepłe okłady w miejscach dotkniętych bólem. Z uwagi na skurczowy charakter bólu w kolce nerkowej, istotne staje się odpowiednie oddychanie oraz zachowanie spokoju i próba wyciszenia wewnętrznego. Warto odnaleźć indywidualną pozycję, która przyniesie ulgę, łagodząc pojawiające się skurcze.
Zapobieganie kolce nerkowej – czy jest możliwe uniknięcie bólu?
Ważna w odniesieniu do kamicy nerkowej oraz pojawiającej się w jej przebiegu kolki okazuje się profilaktyka. Wśród najbardziej znaczących sposobów oddziaływania na drogi moczowe można wymienić przyjmowanie sporych ilości płynów – najkorzystniej jest pić wodę mineralną o właściwościach moczopędnych, można także wspomagać działania profilaktyczne wyciągami z ziół i roślin.
Regularne oczyszczanie dróg moczowych z pewnością korzystnie wpłynie na samopoczucie pacjenta, jak również złagodzi występujące dolegliwości bólowe. Można wobec tego uznać, że zapobieganie kolce nerkowej stanowi słuszne przedsięwzięcie, które warto podjąć żeby uniknąć bólu i nieprzyjemnych objawów mu towarzyszących.
W odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu, należy stwierdzić, że kolka nerkowa jest atakiem silnego, napadowego i intensywnego bólu o charakterze skurczowym, który pojawia się w przebiegu choroby, jaką jest kamica nerkowa.
Tylko jak rozpoznać kolkę nerkową, żeby w porę zareagować i nie dopuścić do tego żeby powstały kamienie nerkowe? Przecież w zdecydowanej większości przypadków żaden lekarz nie da na to zwolnienia i nie pozwoli na to żeby nie chodzić do pracy. A bez tego raczej żadnej porządnej terapii, nawet za pomocą domowych sposobów, nie da się wykonać.