Kamica nerkowa występuje najczęściej pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia i okazuje się wyjątkowo uciążliwą oraz bolesną dolegliwością. Objawy wspomnianego schorzenia wydają się wystarczająco specyficzne, ułatwiając diagnozę i prowadząc do szybkiego podjęcia odpowiednich środków leczniczych. Warto pamiętać, że przebieg choroby powinien być konsultowany i weryfikowany przez specjalistę, który ocenia konieczność ewentualnego zabiegu oraz kontroluje rozwój choroby.
Jak rozpoznać kamicę nerkową?
Fundamentalnym symptomem, skłaniającym do refleksji nad własnym stanem zdrowia okazuje się najczęściej kolka nerkowa. Oznacza ona silny atak bólowy, podczas którego intensywny ból promieniuje z okolic lędźwiowych w kierunku nerek i dróg moczowych. Ból jest wyjątkowo intensywny i dokuczliwy, a jego nasilenie uzależnione jest od stopnia rozwoju schorzenia, wielkości powstałych kamieni oraz ich szczegółowej lokalizacji.
Każdorazowy atak powinien zostać skonsultowany z lekarzem urologiem, który oceni stopień zagrożenia zdrowia oraz zdecyduje o dalszym postępowaniu. Z pewnością przeprowadzi również wywiad i odpowiednie badania, mające na celu weryfikację ewentualnych powikłań oraz podjęcie adekwatnych działań terapeutycznych.
Charakterystyka bólu w kolce nerkowej
Kobiety, które doświadczyły omawianych dolegliwości opisują odczuwane bóle jako znacznie silniejsze niż porodowe. Ból okazuje się mieć charakter nagły oraz skurczowy, nasilając się i słabnąc na przemian. W zależności od aktualnego usytuowania kamienia nerkowego, ból lokalizuje się w odmiennych miejscach w ciele – może odnosić się do dolnej części brzucha lub pojawiać się w okolicy nerek.
Dodatkowo bólowi w kolce nerkowej mogą towarzyszyć nudności oraz wymioty, spowodowane silnymi dolegliwościami. Pacjent z pewnością będzie osłabiony i wyczerpany odczuwanym bólem. Z tego względu niezwłocznie należy przyjąć środki farmakologiczne, które przyniosą ulgę, łagodząc ból i towarzyszące mu dolegliwości.
Objawy dodatkowe, ułatwiające diagnozę kamicy nerkowej
Podczas napadowej kolki nerkowej mocz wydalany przez pacjenta może przybierać kolor czerwony, z uwagi na obecność krwi. Ponadto pacjent może odczuwać częste parcie na pęcherz, wynikające z przemieszczania się kamienia nerkowego w drogach moczowych. Jeśli jest on niewielki, dolegliwości okazują się krótkotrwałe i mniej intensywne, z kolei większe kamienie niejednokrotnie wymagają podjęcia interwencji zabiegowej.
Po oddaniu moczu chory może mieć poczucie nie całkowitego opróżnienia pęcherza oraz odczuwać pieczenie podczas korzystania z toalety. U mężczyzn charakterystyczny okazje się ból promieniujący w kierunku czubka prącia.
Powikłania w kamicy nerkowej
Jeśli opisanym dolegliwościom towarzyszy gorączka, krwiomocz oraz zmniejszona ilość wydalanego moczu można podejrzewać pojawienie się zakażenia w drogach moczowych. Podobna sytuacja wymaga pilnej interwencji medycznej, w celu zapobiegnięcia dalszemu rozwojowi bakterii.
Reasumując, można stwierdzić że kamica nerkowa stanowi schorzenie wymagające stałej opieki i kontroli lekarskiej, z uwagi na zagrożenia jakie ze sobą niesie. Bieżące wypłukiwanie złogów okazuje się zbawienne dla dróg moczowych chorego, zapobiegając tworzeniu się większych kamieni.
Niektórzy mówią, że kamica nerkowa objawy ma niezbyt konkretne, ale prawda jest taka, że jak pojawia się kolka to praktycznie można być pewnym, że niedługo będzie też kamica nerkowa. W internecie pełno jest tekstów, że nie wiadomo co to jest kolka, skąd się bierze i tak dalej, a tymczasem to najczęściej właśnie objawy kamicy nerkowej, która już się rozwija. Zresztą eksperci też to piszą: http://chorobyukladumoczowego.pl/kamica-nerkowa/objawy-kamicy-nerkowej/