Kamica nerkowa to bardzo niebezpieczne schorzenie, które ujawnia się dopiero po latach. Polega ono na powstaniu charakterystycznych złogów wewnątrz nerek o właściwościach kamieni. Jak one powstają i czym tak naprawdę są – o tym piszemy w poniższym artykule.
Czym jest kamień nerkowy?
Kamienie nerkowe to nic innego, jak krystalizujące się wewnątrz nerek szczawiany, lub fosforany wapnia. Czasami (choć zdecydowanie rzadziej) są one pochodnymi kwasów moczowych i cysteiny. Charakteryzują się ostrymi krawędziami, które ranią otaczające je ścianki nabłonkowe układu moczowego. W efekcie dochodzi do ostrego bólu okolic podbrzusza, pleców a także do krwawienia i powstawania niebezpiecznych stanów zapalnych.
Jak powstaje kamień nerkowy?
Jak już wspomnieliśmy na początku, kamienie nerkowe powstają na wskutek krystalizacji określonych składników i substancji chemicznych w moczu. do krystalizacji dochodzi wtedy, gdy jest ich zbyt dużo w moczu. Nadmiar wspomnianych składników chemicznych jest spowodowany najczęściej przez spożywanie zbyt małej ilości płynów. Tym samym mocz człowieka gęstnieje i wytrącają się z niego niebezpieczne składniki chemiczne.
Żeby kamień nerkowy mógł powstać, konieczny jest ośrodek krystalizacji, wokół którego może on narosnąć. Najczęściej jest to albo stojący mocz (kamica moczowa bardzo często pojawia się wraz z zatorami w obrębie układu moczowego), albo też złuszczone komórki nabłonka i konglomeraty bakterii.
Tworzenie się kamieni nerkowych
Na samym początku, wspomniane złogi są maleńkie. Ich narastanie odbywa się bardzo powoli, czasem nawet kilka lat. Dlatego też kamica moczowa nie daje na samym początku jakichkolwiek objawów. Gdy już złogi są większe, ich powierzchnia rozrostu gwałtownie się zwiększa. W praktyce, ból związany z kamicą pojawia się więc dosyć niespodziewanie i od razu jest gwałtowny i mocno dokuczliwy.
Jak zapobiegać kamieniom nerkowym?
Istnieje kilka metod, które pozwolą skutecznie zapobiegać powstawaniu i narastaniu kamieni nerkowych.
1. Odpowiednia dieta, bogata w duże ilości wody – jeśli spożywamy duże ilości wody (co najmniej 3 – 4 litry w ciągu doby), mocz jest w znacznie większym stopniu rozwodniony, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka powstania kamicy.
2. Badania lekarskie – co jakiś czas (na przykład co rok), warto wykonać badania lekarskie głównie na obecność fosforanów w moczu. Badania to pozwoli ustalić, czy nie znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka, zagrożonej wystąpieniem tejże choroby. Podwyższony stan fosforanów świadczyć będzie o konieczności zmiany diety i przeprowadzania częstszych badań.