Kamica nerkowa

Niewątpliwie, kamica nerkowa jest schorzeniem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli jest leczona to nie jest zbyt groźna, jednakże jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia może mieć bardzo przykre konsekwencje, których zdecydowanie nikt nie chciałby doświadczyć.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa (moczowa) – nephrolithiasis, urolithiasis, to choroba polegająca na tworzeniu się kamieni nerkowych w układzie moczowym (nerkach, drogach moczowych na wskutek nieprawidłowej diety. Generalnie, o kamicy nerkowej mówimy zawsze wtedy, gdy w nerkach zaczynają zalegać kamienie. Jednakże, czym one tak na prawdę są? I skąd właściwie biorą się te kamienie w nerkach? Ażeby znaleźć odpowiedzi na te pytania należy wyjaśnić, czym właściwie zajmują się nerki.

Zadaniem nerek jest oczyszczenie organizmu z wszelkich toksyn i innych substancji, które są zbędne w organizmie człowieka. Nerki robią to w ten sposób, że oczyszczają krew i to co w niej niepotrzebne wydalają. W ten sposób, organizm jest oczyszczany dzięki oddawaniu moczu, w którym to zawierają się wszystkie toksyny. Niestety jednak nie zawsze proces przebiega pomyślnie. Zdarza się, że nie wszystkie toksyny zostają wydalone. Jeśli coś nie działa tak jak trzeba, toksyny zostają w nerkach i tworzą niewielkie kamyczki. Jednakże, z czasem dołączają się do nich kolejne toksyny i osad staje się coraz większy. Po pewnym czasie kamienie nerkowe są tak duże, że nerki nie mogą już spełniać swoich funkcji w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji w zasadzie działanie całego układu moczowego jest poważnie zaburzone.

Objawy kamicy nerkowej

Niewątpliwie, jest wiele objawów kamicy nerkowej. Część z nich jest dosyć specyficzna, jednak większość jest całkowicie niespecyficzna. Dlatego też, nie zawsze łatwe jest zdiagnozowanie tej choroby. W przypadku pojawienia się niektórych objawów, szczególnie kilku z nich w tym samym czasie, powinniśmy więc skonsultować się z lekarzem i powiedzieć mu o wszystkim co nam dolega.

Do objawów kamicy należy tak zwany krwiomocz. Jest to nic innego jak po prostu obecność w moczu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Warto jednak zauważyć, że nawet jeśli w moczu są erytrocyty, niekoniecznie sam mocz musi być całkowicie czerwony. Tak na prawdę, czasem w ogóle nie jest czerwony. Przyjmuje barwę ciemno żółtą lub też lekko brązową. Zdarza się jednak oczywiście również, że jednak jest czerwony. i wtedy nie ma najmniejszych problemów z tym, aby zauważyć krwiomocz.

Innym objawem kamicy nerkowej są problemy z oddawaniem moczu. Czasami pomimo odczuwania silnego parcia na pęcherz po prostu nie da się oddać moczu. Bez dwóch zdań, jest to dolegliwość niezwykle uciążliwa. Ponadto, oprócz parcia na pęcherz, chorzy często skarżą się również po prostu na ból nerek, gdy mają tam kamienie nerkowe.

Kolka nerkowa

Niewątpliwie, bardzo charakterystyczna dla kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Kiedy w nerkach pojawiają się kamienie nerkowe kolka nerkowa występuje niezwykle często. Jest to dolegliwość, której bez dwóch zdań absolutnie nikt nie chciałby doświadczyć.

Kolka nerkowa wiąże się z krwiomoczem, ale także z wymiotami oraz męczącymi nudnościami. Przede wszystkim jednak wiąże się z niewyobrażalnym wręcz bólem w okolicy nerek. Oczywiście, nie zawsze ból jest tak samo silny. Tym nie mniej, często jest tak intensywny, że niezbędne jest podawanie absolutnie najmocniejszych leków przeciwbólowych, jakie tylko można podać pacjentowi. Jest to koniecznością, gdyż okazuje się, ze dochodzi nawet do tego, iż z powodu bólu, którego nie są w stanie wytrzymać, pacjenci nieraz mdleją, na pewien czas tracąc całkowicie świadomość.

Niewątpliwie, aby uniknąć kolki nerkowej czy innych nieprzyjemnych objawów należy z pierwszym swoim podejrzeniem choroby udać się do lekarza i w razie potrzeby jak najszybciej pozbyć się kamieni nerkowych.

One reply

  1. Edwin pisze:

    Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że już nie jesteśmy tacy młodzi. Jak wszedłeś na taką stronę to pewnie masz ze 30 lat, a jak masz 30 lat to kamica nerkowa już może się pojawić (tutaj o tym piszą: http://chorobyukladumoczowego.pl/kamica-nerkowa/). I najważniejsze: wcale nie musisz niezdrowo żyć, żeby mieć kamicę, dlatego warto poznać jej objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =