Przyczyny piasku na nerkach

Pojawiający się piasek w moczu i w nerkach to schorzenie, które choć może i jest (na razie) bezbolesne, ale jednak w dłuższej perspektywie, oznaczać będzie dla nas sporo trudności i bólu. Zastanówmy się, jakie są główne przyczyny powstawania tego schorzenia i jak ewentualnie można nim zapobiec.

Zła dieta

Piasek w nerkach a tym samym również i w moczu, pojawia się głównie dlatego, że nie dbamy o naszą własną dietę. Spożywamy mnóstwo produktów bogatych w szczawiany, które jednocześnie mało mają wspólnego z ich naturalnymi źródłami. Pijemy codzienne Coca – Colę, gazowane napoje kolorowe i wysokozmineralizowaną wodę mineralną i nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim niebezpieczeństwem te właśnie produkty mogą dla nas być.

Odpowiedzialne za piasek w nerkach są także i używki. Mocna kawa i herbata sprawiają, że do naszego moczu trafia znacznie więcej odpadów, aniżeli powinno trafiać. Obciążając nerki, zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia w nich stanów kamicznych.

Zła dieta, to nie tylko spożywanie określonych pokarmów, ale też spożywanie zbyt małej ilości niektórych z nich. Tak jest w przypadku wody, która codziennie powinna być przez nas spożywana w ilości 4-5 litrów. Oczywiście mówimy tu o wodzie czystej, niegazowanej.

Utrudniony odpływ moczu

Piasek w nerkach pojawia się również u tych osób, które z jakiś powodów mają utrudniony przepływ moczu w nerkach. Najczęściej problem ten jest spowodowany przez nieprawidłową ich budowę. Jeśli mocz nie może płynnie przepływać w obrębie nerek, bardzo często pojawiają się miejsca, w których on zwyczajnie stoi. Sytuacja ta sprzyja nie tylko osadzaniu się samego piasku, ale też bardzo szybkiemu powstawaniu znacznie większych złogów, które mogą skutecznie utrudnić bądź nawet zablokować przepływ moczu w obrębie nerek.

Przewlekłe zakażenia dróg moczowych

Objawy piasku w nerkach bardzo często są skutkiem przewlekłych zakażeń dróg moczowych. Rozwijające się bakterie sprawiają, że niebezpiecznym produktom przemiany materii znacznie łatwiej jest się łączyć w większe skupiska. Dlatego w zapobieganiu powstawania piasku nerkowego tak ważne są badania posiewowe moczu, które winny być wykonywane regularnie co rok lub dwa lata.

Hiperwitaminoza D

Zjawiskiem, który znacznie utrudnia leczenie piasku na nerkach, jest nadmiar witaminy D. Znacznie ułatwia ona wydalanie bezpośrednio do moczu szkodliwych substancji, co przenosi się na zwiększone ich stężenie w moczu. Dlatego w leczeniu piasku na nerkach tak ważne jest prawidłowe gospodarowanie witaminą D.

Z dużą ilością witaminy D wiąże się też nadmierne wydzielanie wapnia do moczu. Tymczasem wapń jest bardzo często odpowiedzialny za powstawanie nie tylko samego piasku, ale przede wszystkim dużych złogów w obrębie nerek, pęcherza moczowego i innych elementów układu.

Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek

Bardzo często przyczyną powstawania piasku na nerkach jest nieprawidłowe ich funkcjonowanie. Może mieć ono różną formę, od wywołanego wadliwą ich budową (o czym pisaliśmy już wcześniej) aż po uwarunkowania genetyczne. Tak, w niektórych sytuacjach (bardzo rzadko), za powstawanie kamienia i piasku na nerkach odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne, czyli wszystko to, co zebraliśmy 'po naszych rodzicach’.

3 replies on “Przyczyny piasku na nerkach”

  1. Szałamacha pisze:

    Trzeba pamiętać, że najlepsze na piasek na nerkach jest zapobieganie mu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że trzeba dużo pić, jak najwięcej zwykłej wody, która najlepiej przepłuka nerki i dzięki temu będzie można zadbać o zdrowe nerki.

  2. pijaczek pisze:

    Samo picie to nie wszystko. Jak tak patrzę co jedzą ostatnio moi znajomi to nie wiem czy się śmiać czy płakać, ale dieta jest naprawdę coraz gorsza. To, że pojawia się piasek na nerkach to naprawdę jest najniższy wymiar kary jaki może ich spotkać za robienie śmietnika ze swojego żołądka i w ogóle ciała.

  3. Liliana pisze:

    A ja nie pije ani coli, ani innych gazowanych slodkich napoi. Woda tylko z kranu (u nas sie pije z kranu, jest bardzo czysta). Nie mam nadmiaru wit d w organizmie, wprost przeciwnie – mam za malo wit d. Nie jem duzo miesa, wedlin prawie wogole. Nie cierpie na zakazenia ukl moczowego- raz w zyciu mialam. Nikt w rodzinie nie ma problemu z nerkami. Szczawiany tez mnie nie tycza, bo nie jem.
    A ja cierpie z powodu piasku na nerce juz ktorys rok.. Teraz w ciazy dostalam na pogotowiu zastrzyk z morfiny juz ktorys raz.
    Jestem zalamana 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 4