Leczenie kamieni nerkowych

Niewątpliwie, kamica nerkowa może być bardzo uciążliwa, jednakże, jeśli jest leczona dosyć szybko można się jej pozbyć. Dlatego też, wizytę u specjalisty powinniśmy umówić zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby.

Leczenie farmakologiczne kamicy nerkowej

Podstawą, jeśli chodzi o kamienie nerkowe jest leczenie farmakologiczne. Generalnie, jest wiele środków medycznych, które przepisuje się na kamicę nerkową, jednakże wszystkie działają na bardzo podobnej zasadzie. Chodzi przede wszystkim o to, aby doprowadzić do rozdrobnienia kamieni nerkowych, tak aby mogły zostać usunięte z moczem. Często też celem stosowania leków jest po prostu rozpuszczenie kamieni.

Leczenie farmakologiczne jest najczęstszym sposobem leczenia kamicy, jednak nie jedynym. Niestety, ale czasami po prostu nie okazuje się ono skuteczne. W takim przypadku trzeba podjąć poważniejsze leczenie, czyli leczenie zabiegowe.

Zabiegowe leczenie kamicy nerkowej

Podstawowym zabiegiem, jeśli chodzi o kamienie nerkowe jest lipotrypsja przezustrojowa. Jest to zabieg, który jest stosunkowo prosty. Świadczy o tym chociażby to, że zwykle nie stosuje się żadnego znieczulenia przed przeprowadzeniem tego zabiegu. Nie jest ono wymagane. gdyż po prostu zabieg ten nie powoduje odczuwania zbyt silnego bólu.

Lipotrypsja przezustrojowa to zabieg, który wykorzystuje fale wstrząsowe. Ich zadaniem w tym wypadku jest rozbicie kamieni nerkowych na bardzo drobne cząsteczki. Właściwie jest to cały zabieg, gdyż usunięciem cząsteczek z organizmu lekarz już się nie zajmuje. Po prostu nie musi on tego robić, gdyż organizm okazuje się być w tym względzie samowystarczalny. Nie jest w stanie pozbyć się dużych kamieni nerkowych, ale nie ma żadnego problemu z usunięciem drobnych cząsteczek.

Inne zabiegi

Innym zabiegiem, który jest nieco mniej popularny, chociaż także stosunkowo często przeprowadzany jest nefrolipotrypsja przezskórna. W tym przypadku, lekarz używa nefroskopu, ażeby rozbić kamienie nerkowe. Nefroskop to urządzenie, które wprowadzane jest do organizmu przez niewielkie nacięcie, które lekarz wykonuje w skórze w okolicach nerki.

Dzięki nefroskopowi lekarz jest w stanie oglądnąć kamienie, określić ich wielkość oraz położenie. Następnie, o ile to tylko możliwe przystępuje do ich rozbijania. Podobnie jak w przypadku lipotrypsji przezustrojowej, lekarz po przeprowadzeniu zabiegu przy pomocy nefroskopu nie usuwa ich, gdyż organizm robi to sam.

Ten zabieg jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym i poważniejszym zabiegiem. Ponadto, może być bolesny, dlatego też zwykle stosuje się przed jego przeprowadzeniem znieczulenie.

Ostatnim z zabiegów przeprowadzanych, jeśli w nerkach znajdują się kamienie nerkowe jest ureterorenoskopia. W tym przypadku również lekarz za pomocą specjalnego urządzenia najpierw ogląda kamienie nerkowe, określa gdzie się znajdują oraz czy są bardzo duże a następnie je usuwa. Jednakże, podczas tego zabiegu urządzenie wprowadzane jest nie przez skórę, lecz przez cewkę moczową. Niewątpliwie, byłby to najbardziej bolesny zabieg, jednak również stosuje się w tym przypadku znieczulenie.

Dieta i zioła w kamicy nerkowej

Oczywiście, w wielu przypadkach po prostu nie ma innej możliwości i trzeba zastosować poważne leczenie, czyli leki lub zabieg. Jednak czasem, gdy choroba nie jest zaawansowana nie jest to konieczne. Skuteczne bowiem może być stosowanie ziół. Warto wiedzieć, że nieco inne zioła wskazane są na każdy rodzaj kamicy nerkowej. Ponadto, kamica nerkowa często jest wywoływana nieprawidłową dietą, dlatego zmiana diety może przyczynić się do jej wyleczenia.

One reply

  1. Adameczko pisze:

    Leczenie kamieni nerkowych to też domowe sposoby na kamicę. Ja polecam picie dużej ilości wody, może być nawet 10 szklanek dziennie – czyli co godzinę szklankę, albo pół co pół godziny, łatwiej zapamiętać. Wprawdzie na niektórych stronach piszą, że 8 szklanek wystarczy http://chorobyukladumoczowego.pl/kamica-nerkowa/leczenie-kamicy-nerkowej/ ale wcale nie zaszkodzi jak będzie więcej. W przypadku kamicy nerkowej, im więcej wody tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 35 = 39