Grypa żołądkowa to choroba, która zwykle trwa krotko, ale w tym czasie niemożliwe jest wykonywanie codziennych czynności. Właściwe rozpoznanie tego schorzenia pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań.
Właściwe rozpoznanie tej choroby jest istotne zwłaszcza w przypadku, gdy osobą zarażoną jest małe dziecko. Diagnozy nie ułatwia jednak fakt, iż początkowe dolegliwości niekoniecznie wskazują na grypę żołądkową. Do takich objawów należy między innymi temperatura – wysoka, dochodząca nawet do 40 st. C. Gorączka najczęściej kojarzy się ze zwykłym przeziębieniem, przez co nikt nie podejrzewa, że po kilku dniach przebieg choroby zmieni się całkowicie. W przypadku dzieci tak wysoka temperatura już jest powodem do wizyty u lekarza.
Przyczyny grypy żołądkowej
Grypę żołądkową wywołują wirusy, dlatego też nie stosuje się w jej przypadku antybiotyków. Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, leczenie grypy żołądkowej polega na minimalizowaniu objawów. Obecnie w aptekach można dostać zarówno chemiczne, jak i bardziej naturalne środki, które pozwalają na zmniejszenie mdłości i wymiotów. Możliwe jest również powstrzymanie nadmiernej biegunki. Nie zawsze jest to jednak pozytywne działanie, ponieważ w ten sposób organizm próbuje walczyć z infekcją. Warto przed podaniem takiego środka zasięgnąć jednak porady lekarza.
Leczenie grypy żołądkowej
W przypadku, gdy pojawią się takie objawy grypy żołądkowej, jak wymioty i biegunka, warto początkowo poić chorą osobę. Uzupełnianie płynów jest jedyną skuteczną metodą, która pozwala uchronić zarażonego przed odwodnieniem. W trudnych przypadkach możliwe jest zastosowanie kroplówki – takie leczenie często przeprowadza się w szpitalu, gdy choroba dotyczy małych dzieci lub osób starszych, ponieważ w takiej sytuacji odwodnienie może postępować szybciej. Oprócz pojenia w przypadku, gdy dolegliwości chorobowe są ostre, warto podawać również elektrolity. To konieczne, ponieważ niedobór elektrolitów może nawet zagrażać życiu. W przypadku, gdy organizm nie chce ich przyswajać również może zaistnieć konieczność zastosowania kroplówki.
Wybierając leki na grypę żołądkową warto wiedzieć, co może pomóc w danym przypadku. Dotyczy to zwłaszcza preparatów ziołowych. Rumianek, koperek, prawoślaz i babka lancetowata to zioła, z których można przyrządzać napary. Mają one działanie łagodzące i przeciwzapalne, co może pomóc w przypadku wymiotów. Czarne suszone jagody przyrządzone podobnie przeciwdziałają biegunce. Warto pamiętać, że jagody muszą być koniecznie suszone – świeże działają odwrotnie. Jeśli choroba wywołuje silne dolegliwości konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
By zapobiec zachorowaniu, można zastosować kilka środków zapobiegawczych. Jednym z nich jest częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie do domu. Grypa żołądkowa jest chorobą niezwykle zaraźliwą – może przenosić się nawet drogą kropelkową. Dlatego też można zarazić się nie tylko przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, ale również poprzez dotykanie jej rzeczy. Warto uważać również na takie możliwości przeniesienia drobnoustrojów.
Sprawdź więcej informacji tutaj: http://grypazoladkowa.net.pl/