Piasek w nerkach

Określenie piasku w nerkach dotyczy złogów, jakie tworzą się w drogach moczowych pacjenta, prowadząc do rozwoju schorzenia, jakim jest kamica nerkowa. Mechanizm jej powstawania oraz tworzenia się wspomnianych zastojów i osadów zostanie opisany poniżej.

Kamica nerkowa – do czego prowadzi obecność piasku w nerkach?

Powszechnie wiadomo, że nerki odpowiedzialne są za filtrację krwi oraz oddzielanie i usuwanie szkodliwych substancji oraz toksyn, które wydalane są z organizmu wraz z moczem. Kamica nerkowa powstaje, gdy stężenie pewnych związków organicznych i mineralnych przekracza normę i niemożliwe staje się rozpuszczenie ich w ludzkim organizmie. Wtedy zaczynają się kumulować, tworząc osady i złogi, żeby w efekcie wygenerować piasek i kamienie w drogach moczowych chorego.

Różnorodne przyczyny powstawania piasku w nerkach

Złogi w ludzkim układzie moczowym tworzą się z wielu powodów i niejednokrotnie powstają w wyniku połączenia kilku czynników etiologicznych. Nieraz również nie sposób określić bezpośredniej przyczyny omawianego schorzenia. Generalizując, można jednak uznać, że wśród przyczyn kamicy nerkowej, czyli piasku w nerkach pojawiają się:

 • zbyt duże stężenie określonych związków i substancji moczu, będących budulcem tworzących się kamieni (wapnia, kwasu moczowego, kwasu szczawiowego, fosforanów oraz cystyny)
 • zbyt duże zagęszczenie moczu, będące wynikiem obniżonej podaży płynów w rytmie dobowym
 • przewlekły niedobór magnezu
 • znacznie utrudniony odpływ moczu o różnorodnej etiologii
 • przewlekłe i nawracające infekcje dróg moczowych
 • skłonności dziedziczne
 • nieprawidłowa i nadmiernie obciążająca nerki dieta
 • ogólne zaburzenia funkcjonowania nerek
 • przyjmowanie niektórych leków

Do czego prowadzi obecność piasku w nerkach?

Jak wspomniano powyżej, piasek w nerkach wywołuje kumulację złogów, które w rezultacie tworzą kamienie nerkowe. Skutkiem ich obecności okazuje się silny i napadowy ból i skurczowym charakterze. Kolka nerkowa stanowi główną przypadłość osób chorujących na kamicę nerkową i jest wywołana przemieszczaniem się kamieni nerkowych w drogach moczowych lub zablokowaniem odpływu moczu z nerek.

Bez względu na lokalizacją bólu, z pewnością jest on trudny do zniesienia i wymaga podjęcia stosownych działań zaradczych. Pomocne okazują się środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym, jak również ciepłe okłady termoforem w miejscu bólu.

Bezwzględnym wskazaniem podczas kolki nerkowej jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza jeśli atakowi bólowemu towarzyszy gorączka i krwiomocz. Może to bowiem świadczyć o rozwijającym się zakażeniu, które musi zostać jak najszybciej wyleczone.

Reasumując, można uznać że piasek w nerkach może okazać się niebezpieczną dla zdrowia przypadłością, szczególnie jeśli zostanie zbagatelizowany i nie leczony. Warto więc podjąć wczesną terapię, polegającą na bieżącym oczyszczaniu dróg moczowych pacjenta, przy pomocy moczopędnych środków farmakologicznych i ziołowych. Warto dbać o swoje drogi moczowe, w celu zapobiegnięcia odkładaniu się złogów i tworzeniu kamieni – uniknięcie trudnego do zniesienia i ostrego bólu, towarzyszącego kolce nerkowej okazuje się bezcenne.

One reply

 1. wodnik pisze:

  Jak ktoś ma piasek w nerkach, to praktycznie nie ma szans żeby nie rozwinęła się u niego kamica nerkowa. Najczęściej piasek sam się po prostu przekształca w kamienie nerkowe i efekt jest wiadomy. Piasek w nerkach to trochę niedogodność, ale można szybko zareagować i ochronić się przed pojawieniem się kamicy nerkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + = 11