Czy kiedykolwiek zauważyliście w swoim moczu charakterystyczny piasek? Czy oddawanie moczu sprawia Wam ból? A może – co oczywiście dotyczy mężczyzn – macie problem z prostatą? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się do lekarza. Może się okazać, że w Waszym moczu pojawił się piasek…
Bez paniki
Jeśli zauważyliście piasek w moczu, to bez obaw – nie jest jeszcze źle. Przynajmniej na razie… Dlaczego? Ponieważ Wasz układ moczowy funkcjonuje jeszcze na tyle dobrze, że spokojnie daje sobie radę z jego usuwaniem. Problem może się pojawić znacznie później.
Najprawdopodobniej pojawienie się wspomnianego piasku w moczu nie wiąże się jeszcze z bólem. W takiej sytuacji warto spróbować domowych sposób walki z tym schorzeniem. Jakich? Leczenie piasku na nerkach (czyli skądinąd w moczu) polega w głównej mierze na wypłukiwaniu go z wnętrza układu moczowego. Należy więc zadbać o dużą ilość wody (najlepiej 4 – 5 litrów w ciągu doby), starając się jednocześnie usunąć wspomnianego piasku jak najwięcej. Nawet, jeśli będzie się to wiązało z bólem…
Skąd w Twoim moczu bierze się piasek?
Jeśli w Twoim moczu właśnie pojawił się piasek, to najprawdopodobniej nie dbasz o swoją dietę tak, jak powinieneś to robić. Piasek w nerkach (czyli również w moczu), jest skutkiem odkładania się wielu szkodliwych substancji, które następnie zamieniają się w charakterystyczne kryształki.
Piasek u dziecka?
Uważa się, że kamica nerkowa (choroba odpowiedzialna za powstanie tegoż piasku), dotyka głównie mężczyzn w wieku pomiędzy 30-tym a 50-tym rokiem życia. Jednak nie jest to tak oczywiste. Co ważne – na kamicę mogą zapaść nawet dzieci.
Jak to możliwe, że kilkuletnie dziecko ma kamicę nerkową i piasek w moczu? Najprawdopodobniej jest to spowodowane przez tak zwaną kamicę cystynową, która – choć występuje bardzo rzadko – pojawia się również i u dzieci. Jest to choroba dziedziczna. Jej przyczyną jest nieodpowiednie wchłanianie cystyny, jednego z aminokwasów. Na wskutek zaburzeń wspomnianego wchłaniania, cystyna odkłada się wewnątrz układu moczowego, powodując powstanie charakterystycznego piasku.
Piasek w moczu – dolegliwości towarzyszące
Objawy piasku w nerkach to nie tylko pojawienie się w wydalanym moczu niewielkich, przypominających piasek drobinek. Wraz z nimi, pojawiają się inne dolegliwości, które bardzo często są łączone z tą dolegliwością.
1. Silny ból w podbrzuszu – pojawia się on szczególnie wtedy, gdy piasek zacznie zatykać otwory odprowadzające mocz. Na samym początku, gdy ilość ujawniającego się piasku nie jest jeszcze zbyt duża, bólu nie ma, bądź też jest on minimalny. Dopiero po pewnym czasie sukcesywnie on narasta, stając się nieraz nie do wytrzymania.
2. Uczucie ciągłego parcia na mocz – jak już wspomnieliśmy, piasek zatyka moczowody, sprawiając jednocześnie, że nie jesteśmy w stanie do końca wypróżnić całej zawartości pęcherza moczowego. W ten sposób tworzą się charakterystyczne stany zapalne, które są wywołane przez stojący mocz. Jednocześnie wzmaga się nacisk na cewkę moczową.
3. Niewielkie ilości oddawanego moczu – jeśli w naszym moczu pojawił się piasek, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że za jakiś czas pojawią się trudności w oddawaniu moczu. Nawet pomimo silnego parcia.
Jak zaczynają się kłopoty z oddawaniem moczu, to jest idealny moment, a właściwie konieczny żeby od razu zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza w przypadku, w którym jest pry tym jakaś bolesność. Bo bądźmy szczerzy, jak wszystko jest ze zdrowiem w porządku, to człowieka nic nie boli przecież.
Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji a nie iść do lekarza dopiero wtedy, jak pojawia się piasek w moczu. Ból przy oddawaniu moczu to już ostatnie stadium choroby, więc lepiej do tego nie dopuścić, żeby potem się nie okazało, że na leczenie choroby układu moczowego jest już za późno.
Raz rodziłem kamień nerkowy i nie chcę przeżywać tego jeszcze raz. Ale niestety kilka miesięcy temu na USG ukł. moczowego wyszło, że znów są złogi piasku w nerkach. Dlatego bez marudzenia zacząłem stosować pastę, którą polecił lekarz. Może nie jest super smaczna, ale skuteczna,bo badania moczu wyszły dużo lepiej.