Kamica nerkowa okazuje się bolesną i uciążliwą dolegliwością, stąd konieczność podjęcia odpowiednich środków leczniczych. Pacjent cierpiący na specyficzne objawy bólowe powinien niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który zaprojektuje optymalną drogę terapeutyczną w zależności od stopnia rozwoju choroby.
Leczenie farmakologiczne w kamicy nerkowej
Duży odsetek pacjentów ma szansę uniknąć zabiegów operacyjnych, gdyż dostępne obecnie środki farmakologiczne umożliwiają skuteczne, stopniowe usuwanie złogów oraz zapobieganie tworzeniu się nowych. Lekarstwa mają na celu rozszerzenie dróg moczowych, dzięki czemu kamienie obecne w nerkach zyskują możliwość odejścia wraz z moczem.
Spore znaczenie ma również profilaktyczna dieta, opierająca swoją skuteczność głównie na spożywaniu moczopędnych, zdrowotnych wód mineralnych. Dzięki nim pacjent częściej korzysta z toalety, na bieżąco wypłukując wytrącający się osad mineralny i organiczny. W efekcie nie tworzą się złogi, które są bezpośrednią przyczyną powstawania kamieni nerkowych.
W przebiegu ataku bólowego, jakim jest kolka nerkowa stosowane są doraźne środki, przynoszące ulgę – leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, jak również rozgrzewanie okolic lędźwiowych z pewnością złagodzą odczuwane dolegliwości. Następnym krokiem staje się konsultacja z lekarzem i podjęcie stosownych działań leczniczych.
Litotrypsja pozaustrojowa
Najpopularniejszym zabiegiem w odniesieniu do kamicy nerkowej okazuje się kruszenie kamieni powstałych w nerkach, moczowodzie lub pęcherzu moczowym. Dzięki temu mogą one zostać łatwiej usunięte w naturalny sposób, podczas oddawania moczu lub w trakcie procesu tak zwanego rodzenia kamieni nerkowych. Podobny zabieg odbywa się w formie ambulatoryjnej i zazwyczaj nie wymaga znieczulania pacjenta.
Przezskórna nefrolitotrypsja
Kolejna forma usuwania kamieni nerkowych wymaga znieczulenia. W przebiegu omawianego zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie skóry w okolicy nerki, przez które lekarz ma możliwość wprowadzić nefroskop. Narzędzie to ułatwia weryfikację wielkości kamieni oraz ich lokalizacji. Zostają one rozdrobnione oraz usunięte przy użyciu odpowiednich akcesoriów.
Ureterorenoskopia
Ten zabieg endoskopowy również wykonywany jest w znieczuleniu i polega na wprowadzeniu odpowiedniego rodzaju wziernika do cewki moczowej i moczowodu. Podobny proceder umożliwia lekarzowi kontrolę wielkości, lokalizacji oraz ilości tworzących się złogów i kamieni. W przebiegu zabiegu kamienie zostają rozkruszone oraz usunięte przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Bez względu na rodzaj podjętych działań terapeutycznych, każdy pacjent cierpiący na omawiane schorzenie ma szansę na odczucie ulgi i zapobieganie dolegliwościom bólowym. Kolka nerkowa okazuje się bowiem wyjątkowo bolesnym atakiem, w przebiegu którego pojawia się intensywny, ostry i promieniujący ból w okolicy lędźwiowej. Każdy podobny napad bólowy powinien zostać skonsultowany z lekarzem specjalistą urologiem, który określa konieczność dalszych działań leczniczych. W obecnych czasach pojawiają się coraz nowsze i ulepszone narzędzia, dzięki którym zabiegi przeprowadzane są w nieinwazyjny i bezbolesny sposób, będąc wysoce skutecznymi i znacznie poprawiającymi jakość codziennego funkcjonowania pacjenta.
Nie ma co kombinować i stosować jakieś przestarzałe metody. Technologia poszła tak do przodu, że leczenie kamicy nerkowej można przeprowadzać bezinwazyjnie, za pomocą nowoczesnych sprzętów i przede wszystkim jest ono skuteczniejsze niż metody stosowane jeszcze 10 lat temu.