Category Archives: Czytelnia

Grypa żołądkowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grypa żołądkowa to choroba, która zwykle trwa krotko, ale w tym czasie niemożliwe jest wykonywanie codziennych czynności. Właściwe rozpoznanie tego schorzenia pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań.

Właściwe rozpoznanie tej choroby jest istotne zwłaszcza w przypadku, gdy osobą zarażoną jest małe dziecko. Diagnozy nie ułatwia jednak fakt, iż początkowe dolegliwości niekoniecznie wskazują na grypę żołądkową. Do takich objawów należy między innymi temperatura – wysoka, dochodząca nawet do 40 st. C. Gorączka najczęściej kojarzy się ze zwykłym przeziębieniem, przez co nikt nie podejrzewa, że po kilku dniach przebieg choroby zmieni się całkowicie. W przypadku dzieci tak wysoka temperatura już jest powodem do wizyty u lekarza.

Przyczyny grypy żołądkowej

Grypę żołądkową wywołują wirusy, dlatego też nie stosuje się w jej przypadku antybiotyków. Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, leczenie grypy żołądkowej polega na minimalizowaniu objawów. Obecnie w aptekach można dostać zarówno chemiczne, jak i bardziej naturalne środki, które pozwalają na zmniejszenie mdłości i wymiotów. Możliwe jest również powstrzymanie nadmiernej biegunki. Nie zawsze jest to jednak pozytywne działanie, ponieważ w ten sposób organizm próbuje walczyć z infekcją. Warto przed podaniem takiego środka zasięgnąć jednak porady lekarza.

Leczenie grypy żołądkowej

W przypadku, gdy pojawią się takie objawy grypy żołądkowej, jak wymioty i biegunka, warto początkowo poić chorą osobę. Uzupełnianie płynów jest jedyną skuteczną metodą, która pozwala uchronić zarażonego przed odwodnieniem. W trudnych przypadkach możliwe jest zastosowanie kroplówki – takie leczenie często przeprowadza się w szpitalu, gdy choroba dotyczy małych dzieci lub osób starszych, ponieważ w takiej sytuacji odwodnienie może postępować szybciej. Oprócz pojenia w przypadku, gdy dolegliwości chorobowe są ostre, warto podawać również elektrolity. To konieczne, ponieważ niedobór elektrolitów może nawet zagrażać życiu. W przypadku, gdy organizm nie chce ich przyswajać również może zaistnieć konieczność zastosowania kroplówki.

Wybierając leki na grypę żołądkową warto wiedzieć, co może pomóc w danym przypadku. Dotyczy to zwłaszcza preparatów ziołowych. Rumianek, koperek, prawoślaz i babka lancetowata to zioła, z których można przyrządzać napary. Mają one działanie łagodzące i przeciwzapalne, co może pomóc w przypadku wymiotów. Czarne suszone jagody przyrządzone podobnie przeciwdziałają biegunce. Warto pamiętać, że jagody muszą być koniecznie suszone – świeże działają odwrotnie. Jeśli choroba wywołuje silne dolegliwości konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

By zapobiec zachorowaniu, można zastosować kilka środków zapobiegawczych. Jednym z nich jest częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie do domu. Grypa żołądkowa jest chorobą niezwykle zaraźliwą – może przenosić się nawet drogą kropelkową. Dlatego też można zarazić się nie tylko przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, ale również poprzez dotykanie jej rzeczy. Warto uważać również na takie możliwości przeniesienia drobnoustrojów.

Sprawdź więcej informacji tutaj: http://grypazoladkowa.net.pl/

Jak się objawia zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest stanem zapalnym miąższu płucnego, które często powstaje na skutek powikłania choroby zakaźnej. Najczęściej przyczyną tej choroby są bakterie i wirusy. Leczenie dobierane jest do rodzaju zapalenia płuc, dlatego też tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna w przypadku osób w podeszłym wieku, a zapalenie płuc u noworodka wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? Jak wygląda kwestia leczenia zapalenia płuc? Continue reading →

Domowe sposoby na oparzenia

Oparzenie może się nam przytrafić wszędzie, w zupełnie nieoczekiwanej sytuacji. Warto zapoznać się ze sposobami radzenia sobie w takich sytuacjach. Kiedy będziemy posiadali wiedzę jak należy się zachować w takiej sytuacji, w przypadku oparzenia zareagujemy prawidłowo.

Domowe sposoby na oparzenia

Oparzenia zdarzają się nam od czasu do czasu. Jest to wypadek, który często towarzyszy pracy w kuchni. Dobrze kiedy posiadamy w naszej domowej apteczce medykamenty, które możemy zastosować w takiej sytuacji. Kiedy jednak zabraknie nam lekarstw, możemy wykorzystać domowy sposób na oparzenie. Zanim jednak przejdziemy do sprawdzania domowych metod na oparzenia, postarajmy się oszacować ich stan. Jeżeli oparzenia wydają się ciężkie, powinniśmy niezwłocznie udać się na pogotowie. Jeżeli jednak są one niewielkie możemy poradzić sobie sami.

Pierwszą rzeczą, którą robimy kiedy zdarzy się nam oparzyć jest chłodzenie poparzonego miejsca pod strumieniem zimnej wody. Jest to dobre rozwiązanie – powinniśmy chłodzić oparzenie nawet przez ponad trzydzieści minut. Jedną z domowych rad na to jak łagodzić ból po oparzeniu jest przykładanie do podrażnionego miejsca białka jaj. Należy jednak pamiętać, że można zdecydować się na ten krok jedynie wtedy, kiedy nasza skóra nie jest uszkodzona. W przypadku, kiedy wrzątek spowodował uszkodzenie skóry, białko jaj w niektórych przypadkach może być przyczyną zakażenia. Niektórzy zalecają zastosowanie po oparzeniach soli kuchennej – poparzenie należy zasypać solą, co pozwoli nam uniknąć powstania pęcherzy. Sól pomaga również w walce z pieczeniem po poparzeniu. Daje one uczucie przyjemnego chłodu.

Jak pielęgnować poparzoną skórę

Jeżeli nasze poparzenie było znaczne, potrzebujemy czasu, żeby się zagoiło. Możemy wpłynąć na przyspieszenie gojenia się naszej skóry. Osobom po poparzeniach zaleca się przyjmowanie dużych dawek witaminy C – poprawia ona syntezę kolagenu, sprawia, że rany goją się szybciej. Możemy zdecydować się na przyjmowanie witaminy C w tabletkach lub też jedzenie produktów, które zawierają duże ilości tego składnika. Cennym źródłem są tu warzywa i owoce. Szczególnie polecane są rokitnik, aronia, owoce cytrusowe. Warto również włączyć do naszej diety produkty zawierające witaminę E.

Poparzone miejsca warto przemywać naparem z rumianku, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie sprawiając, że skóra regeneruje się szybciej. Innym specyfikiem, który przyspiesza gojenie się ran jest stewia – jako okłady na poparzoną skórę wykorzystujemy liście tej rośliny. Jeżeli na poparzonej skórze zaobserwujemy pęcherze, pamiętajmy, że nie powinniśmy ich przekłuwać. Może to jedynie opóźnić sam proces gojenia. Warto spróbować smarować poparzenie sokiem aloesu.